Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Merkeziyetsiz Finans Merkezi olan DeFi alanında rekabet oldukça fazladır. DeFi sistemi likide havuzlarının bulunduğu insanların ellerindeki kriptoları takas yapmak için karşı tarafı aramasına gerek kalmadığı bir alandır. Bir malı satmak istediğiniz zaman piyasa düzenleyiciler tarafından likite havuzundan sizlere para aktarılmasını sağlamaktadır.

Bir çok DeFi projesi yatırımcıları kendilerine çekmek için farklı yollar denemektedir. Kampanyalar , KYC doğrulaması karşılığı ödül token veya nakit paralar veya Vampire Attack yöntemi. Bilmemiz gereken birinci örgü bu yöntemin DeFi ağı içerisinde uygulandığıdır.

2020 yılında Vampire Attack yöntemini uygulayan SushiSwap lansman sonrası 1 hafta içerisinde 1 Milyar Doların üzerinde likide havuzunu oluşturmuştu. Peki Nasıl ?

Vampir Saldırısı Nasıl Yapılır ?

Basit anlatımla başlamak gerekirse , bir kız arkadaşınız olduğunu düşünelim. Sonra bir kafede kız arkadaşınız biri ile bakışmaya ve flört etmeye başladığını gördünüz. Kız arkadaşınız ilerleyen dönemde sizden ayrılmak istediğini belirtti ve yeni erkek arkadaşı ile yoluna devam etti.

Bu örnekte yeni oğlanın sizden daha iyi özellikleri olduğu için kız arkadaşınızın sizi terk ettiği görülmektedir. Şimdi bu örneği kripto dünyasındaki en büyük Vampire Attack (Vampir Saldırısı) ile birleştirelim.

DeFi alanında en büyük yatırımcıları toplayan Borsanın Adı : UniSwap (Siz)

DeFi alanına yeni giriş yapmaya hazırlanan Borsanın Adı : SushiSwap (Yeni Çocuk)

Yatırımcı : Kız Arkadaşınız

SushiSwap kripto dünyasına giriş yapacağı gün bir lansman gerçekleştirmek istedi. Burada %1000 oranında kazanç elde edileceğini garanti altına aldı ve insanlar ile bunu paylaştı. Haberin duyulması ile birlikte UniSwap’da bulunan kullanıcılar ellerindeki paraları toplayarak SushiSwap‘ın yolunu tuttu.

UniSwap‘ın bu noktada yapabileceği bir şey yoktu elindeki yatırımcılar toplu bir şekilde SushiSwap‘a doğru geçiş yapmaya devam etti. 1 Haftanın sonuna geldiğimiz zaman likide havuzda toplamda 1 Milyar $ para çoktan birikmişti.

Bu şekilde toplu bir göç ve ilgi çekici oranlar ile yapılan transfer işlemine Vampir Saldırısı denmektedir.