Türkiye Enflasyonu ve Bitcoin

Türkiye Enflasyonu ve Bitcoin

Türkiye Enflasyonu ve Bitcoin

2012 yılından beri yaşanan gelişmeler sonrası Türk lirası , Amerikan Dolar’ı karşısında erimeye devam etti. Bunun başlıca nedenleri ise borç yükü , FETÖ darbe girişimi , Amerika’nın çelik ve ham maddeye yapmış olduğu ambargo ve yanlış ekonomik reform tercihleri. Tüm nedenler bir araya geldi ve Türk Lirası son beş yılda Amerikan Doları karşısında %75 oranında değer kaybetti. Enflasyon oranı ise son 20 yıl içindeki rekorunu görmüş durumda %54,4.

Türk halkı bu senaryoyu ilk kez yaşamıyor. 1990’lı yıllarda yüksek enflasyon ve sonucunda oluşan devalüasyon ‘dan kaçmak için ellerinde kalan nakitleri dolar, altın , hisse senedi veya gayrı menkule yatırmıştı. Bir şekilde cebindeki parayı korumak istemiş ve bu dönemden sağlıklı bir şekilde çıkmayı hedeflemişti. Şimdi ise bu yatırım araçlarına yeni bir tanesi eklendi Bitcoin.

Türkiye’nin Yeni Yatırım Aracı Bitcoin !

Enflasyon oranlarının sürekli yükselmesi ile birlikte Türk halkı cebindeki paranın değerini kaybetmemesi için tekrardan Altın , Gümüş veya Amerikan Doları almaya yöneldi. 1990’lardan bu yana tek fark ise artık Kripto paralar da bu güvenli limanların içinde kendisini bulması. Hiç bir banka veya kuruma gitmeden hesap açmadan artık kullanıcılar ellerindeki TL ‘yi kripto para olarak saklayabilmektedir. Bunu sadece bir telefon ve internet bağlantısı ile gerçekleştirebilmekteler.

İstanbul’da yapılan bir anket çalışmasında sokakta bulunan vatandaşlara şöyle bir soru yöneltildi : ” Fazladan 10 Bin Türk Liranız olsa neye yatırım yapardınız ? ” çıkan sonuçlar ise kripto varlıkların hedeflerine ulaşma yolunda olduğunu gösterdi.

%40 Altın

%19 Dolar

%15 Kripto Para

%11 Türk Lirası

Sonuç Olarak

Dünya üzerinde Bitcoin ve kripto varlıkların saygınlığı ve popülaritesi her geçen gün artmakta. Türkiye özelinde ise bu artış daha hızlı bir oranda gerçekleşmektedir. Bunun belki de başlıca nedeni Türk Lirası’nın sürekli bir değer kaybı içerisinde olmasıdır. İnsanlar artık yatırım aracı olarak ellerindeki parayı korumak isterken kripto varlıkları da güvenli limanlar listesine almış durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN Kasım ayında yapmış olduğu ilk açıklamada Kripto varlıklara karşı olduğunu sert bir şekilde dile getirmişti. Bundan sonraki süreçte ise hem El Salvador Devlet Başkanının Cumhurbaşkanı ile görüşmesi hem de küresel anlamda gelen bilgiler ışığında Cumhurbaşkanı bu karardan vazgeçmiş gibi gözükmektedir. Ak Parti teşkilatından Bitcoin ve kripto paralar için detaylı bir araştırma yapılmasını istemiştir.

İlerleyen dönemlerde Enflasyon’un durması için daha fazla hangi adımlar atılacağı bilinmez ama kripto varlıklar ve bitcoin hayatımızda daha fazla yer alacağı bir gerçek.