Soğuk Cüzdan Nedir ?

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Kripto para dünyasında sıkça tekrar edilen Soğuk cüzdan nedir ? sorusuna kısa bir şekilde cevap veriyoruz. Kripto para dünyasında alım satım işlemlerinin yapıldığı alanlara kripto para borsaları denmektedir. Kripto para borsalarında günlük işlemler halinde alımlar satımlar ve takasalar yapılmaktadır.

Yatırımcılar ellerinde bulundurdukları coin veya tokenleri düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktadırlar. Bu şekilde gelir kazanmayı amaçlayan yatırımcıları günlük iş rutini içerisinde kripto dünyasında bolca vakit geçirmektedirler.

Soğuk Cüzdan ise günlük alım satım işlemlerinden uzak olan yatırımcıların tercih ettiği bir kripto para saklama yöntemidir. Bir kripto para birimini uzun vadeli olarak saklamak istiyorsunuz. Örneğin Ethereum ( ETH ) şuanki 3.200$ seviyesinde yer almaktadır. Bundan 4-5 yıl sonra Ethereum sizlerin görüşünde 5-10 bin dolar olacağını varsayarsak uzun vadeli olarak güvenli bir yerde korumak isteyebiliriz.

Soğuk Cüzdan Nasıl İşler ?

Elinizde bulunan ethereumu en kolay yöntem olarak borsalar aracılığı ile soğuk cüzdana atarız. Soğuk cüzdan kripto paraların fiziki olarak saklanmasını sağlayan bir yöntemdir. Daha da açık olmak gerekirse soğuk cüzdan bir flash bellektir. Flash belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra kripto para dünyasında sahip olduğun token veya jetonları borsalar aracılığı ile soğuk cüzdana atabilirsiniz. Soğuk cüzdana atılan coin veya tokenlar orada 12 tane şifre ile korunur. Bu şifreleri siz belirlersiniz ve asla unutmamanız gereken şifreler olmalıdır.

Soğuk cüzdana atıldıktan sonra flash belleğinizi saklamaya başlarsınız. Uzun vade yatırımcıları bu işlemi banka kasalarında yapmaktadır. Banka kasalarında sakladıkları soğuk cüzdan aylık 40-50 TL lik kasa ücretleri ile uzun vadede saklarla. Bu noktada uzun zaman geçtikten sonra tekrar bu soğuk cüzdanları bilgisayarlara takarlar ve 12 haneli şifre istenir. Bu 12 haneli şifreyi giriş işlemi yapılır ve artık tekrar sıcak cüzdana aktarılır. Piyasaya tekrar giren coinler alım satım işlemi ile sizlere tekrardan kazanç sağlar.

Soğuk Cüzdan Dezavantajı !

Uzun vadeli yatırımcıların daha çok kullanmış olduğu soğuk cüzdanlar 1000 TL civarında yer almaktadır. Bu soğuk cüzdanların bozulma durumu gibi bir söz konusu değildir. Fakat küçük oldukları için kaybol riskleri mevcuttur.