Seed Phrases Nedir ?

Seed Phrases Nedir ?

Seed Phrases Nedir ?

Seed Phrases Nedir ? Kripto Para Cüzdanınızın kaybolması veya teknolojik cihazınızın bozulması durumunda yatırımlarınızı , fonlarınızı veya hesabınızı kurtarmak için yedek olarak hizmet eden basit sözcük grubuna Seed Phrases denir. Farklı kıtalarda ve topluluklarda farklı isimler ile de anılmaktadır. Diğer kullanılan isimleri ise kurtarma kelimeleri , anahtar kelimeler , cüzdan yedek kelimeleri veya tohum cümleleridir.

Bitcoin’in iyileştirilmesi için ortaya atılan fikirlerden biridir Seed Phrases. 2013 yılında BIP39 (İyileştirme Numarası) olarak ortaya atılan fikrin amacı güvenliği arttırmak ve insanlar için bir yedek anahtar oluşturmaktır. Bitcoin topluluğu tarafından öneri kabul edildi ve günümüze kadar aktif bir şekilde kullanılmaya devam edildi.

Seed Phrases Kelime Listesi

Kurtarıcı Kelimelerimiz rastgele oluşturulmuş kelimelerden oluşmamaktadır. Bu kelimeler 2048 adet kelime havuzundan geliştirilmiş bir özel algoritmadan cüzdanlara 12 ile 24 kelime arasında otomatik olarak atanmaktadır. Atanan kelimeler ise sadece semboliktir. Bu kelimelerin arka planında ise uzun rastgele bir sayı dizisi bulunmaktadır. Kelimeler eksik bir araya gelince sizin için işlenmiş sayı dizisi tamamlanmaktadır. Sayı dizisinin hatırlanması zor olacağından bunlar kelime öbeklerine çevrilmiştir.

2048 adet kelime benzersiz öbeklerden oluşmaktadır. Kelimelerin atanması esnasında da bazı protokoller izlenmektedir. Örneğin “women” ve “woman” kelimeleri aynı kurtarıcı dizisinde bulunmaz. Burada karışıklığın önüne geçilmesi ve hatalardan kaçınmak için özel bir algoritma geliştirilmiştir.

Kelimelerinin Saklanması

Cüzdan kullanıcılarının cüzdanlarına erişmesini sağlayan bu kurtarıcı kelimelerinin önemi büyük olduğundan saklanması da son derece önemlidir. Bunun başlıca sebebi bu kelimelere sahip olan birinin birikimlerinize ve yatırımlarınıza kolay bir şekilde erişme imkanı olmasıdır.

Anahtar kelimelerini kaybetmeniz durumunda ise yatırımlarınıza siz dahil kimse erişemez. Ömür boyu blockchain ağı içerisinde saklı ve gizli bir şekilde kalmaya devam edecektir. Burada ise kelimeleri nasıl saklayacağımız ve yanlış yaptığımız uygulamalara değineceğiz.

Klasik yöntem anahtar kelimelerimizi bir kağıda yazıp kağıdı saklamaktır.

Bazı hesap sahipleri bu kelimelerin yok olmasını engellemek için paslanmaz çelik üzerine de işlediği görülmektedir. (Yangın , deprem vs. durumlar için )

Yeni nesil yatırımcılar ise anahtar kelimelerini teknolojik cihazlarında saklamayı tercih etmektedir.

Seed Phrases Kelimelerinin Saklanması durumunda en çok hata yapılan tercih kelimelerin teknolojik cihazlarda saklanmasıdır. Virüslerin yaygınlaştığı bu dönemde teknolojik cihazlar hiç de güvende değildir. Bu aşamada en akıllıca tercih birinci ve ikinci adımdır. Burada kağıtları banka kasalarında saklamak en mantıklı işlemdir. Burada da farklı farklı ortamlarda saklamak sizi daha da güvene alacaktır.