Savaş Durumu Kripto Paraları Neden Olumsuz Etkiler ?

Savaş Durumu Kripto Paraları Neden Olumsuz Etkiler ?

Savaş Durumu Kripto Paraları Neden Olumsuz Etkiler ?

Yeryüzünde insanoğlunun en çaresiz kaldığı zamanlardan biri savaşlardır. Bazen sebepler doğrultusunda bazen de sadece ekonomik hareketler için yeryüzünde savaşlar gerçekleşir. Savaş durumunda panik halinde bulunan halk ise elindeki parayı en güvenli limana yatırmak istemektedir. Ülkesinden nereye giderse gitsin geçerli olabilecek bir yatırım aracına dönüştürmek ister.

Bu yatırım aracı dolar veya şuan için altın olabilir. Mülteci durumuna düşme ihtimaline karşın insan kaçabileceği ülkede zorluk çekmemesi adına tüm varlığını bu iki değerli yatırım unsuruna dönüştürmektedir. İnsanoğlunun bu alışa gelmiş davranış şeklinden dolayı da tam da bu noktada kripto paralar kan kaybetmeye başlıyor.

Kripto Paralar Her Yerde Geçerli İken Neden Tercih Edilmiyor ?

Blockchain ağ yapısının güvenirliği ve kripto paraların Dünya üzerinde her noktada anlık işlem yapabilme hareketine rağmen insanlar savaş durumunda hala bitcoini tercih etmekte zorlanıyor. Bu sebepleri bir araya toplayıp bir değerlendirme yapmak gerekirse.

Güven: Kripto paraların herhangi bir merkeze bağlı olmaması nedeni ile insanların aklında hala bir soru işareti olarak kalması en büyük kayıplardan biridir. İnsanlar görmediği ve dokunamadığı şeyler konusunda hala sorunlarını aşabilmiş değil. Burada yeni bir argüman olan Bitcoin için geleneksel yaklaşımları yıkması biraz daha zaman alacağa benziyor.

Fiyat Oynaklığı : Yatırımcılar aldıkları ürünün fiyatındaki ani hareketlerden dolayı çekimser yaklaşabilir. Özellikle Bitcoin ve altcoinlerdeki ani fiyat hareketleri insanların burada ani karar vermeleri gerektiren savaş durumlarında çekimser olmaya daha yatkın oluyor ve yine güvenli limanlara yöneliyor. Daha stabil olan yatırım araçları korku içinde olan insanlar için daha elverişli olabilmektedir.

Yasaklanma Korkusu : Son zamanlarda Çin gibi bir kaç ülke kripto paralar için sert önlemler almaya başladı. Yasaklamalar ve engellemeler artış göstermektedir. Burada da eğer mülteci durumunda düşersek bu parayı kullanamam korkusu yine iş başında.

Peki Neden Bitcoin Mantıklı ?

Anadolu’da özellikle Ermenilerin yaşamış olduğu bölgelerde savaş zamanlarında ellerindeki altınlar toprak altına saklanır ve unutulur giderdi. Şuan o altınları bulmaya çalışan binlerce isim hala arayışta. Fakat Bitcoin gibi bir yatırım ve saklama aracı Dünya’nın her noktasında tek bağlantı ile erişebilir halde. Hem de yolda hırsızlar tarafından yamalanma veya haydutlar tarafından soyulma riski olmadan.

Kripto paraların daha fazla yaygınlaştığı ve güven topladığı bir ortam da bu geleneksel yaklaşım da değişmeye mecbur kalacaktır. Stabil bir şekilde seyir ettiği ve kendi hak ettiği değeri bulduğu zamanlarda artık insanların en güvenli liman Bitcoin diyeceği zamanları dört gözle bekliyoruz.