Rusya Kripto’ya Uzak Mı ?

Rusya Kripto’ya Uzak Mı ?

Rusya Kripto’ya Uzak Mı ?

Rusya kripto para birimleri hakkında bir karamsarlık için çalışmalarını yapmaya devam ediyor. Kripto para dünyasını iki şekilde anlatmaya çalışan Rusya birinci faktör çok fazla riskin olduğunu belirtiyor. İkinci faktör olarak ise bu riskin yanında çok fazla da bir getiri olduğunu kabul ediyor.

Şu anlık için kripto paraları yasal olarak para kabul etmeleri söz konusu değil. İlerleyen dönemlerde de olabilir mi pek sanmıyoruz. Fakat Çin’in aksine kripto paraları tamami ile yasaklamak niyetinde değiller. Bunun yerine yeni yatırımcıları koruma amacında olmak istiyorlar. Çünkü yeni yatırımcılar nası hareket edeceklerini bilmedikleri için kripto para dünyasında büyük kayıplar yaşayabilirler. Bu noktada kripto para dünyasında yeni yatırımcıyı koruyan bir kanun veya yasa çıkarmak istiyorlar.

Kriptolar Mülktür Fakat Ödeme Yapılmaz !

Rusya , kripto paraların bir mülkiyet içinde olduğunu kabul ediyor. Bu ne demek yani eğer paranız varsa bunu yatırım aracı altın, euro veya kripto para olarak saklayabilirsiniz. Bundan yana hiç bir sorun olmadığını dile getirmekteler. Fakat kripto paralar ile ödeme yapılması konusunda ise çok sert bir tavır takınıyorlar. Kripto para birimlerini saklayabilir veya yatırım yapabilirsiniz fakat kesinlikle kripto paralar ile ödeme yapamazsınız demekteler.

“Devlet Duması milletvekilleri, özel yatırımcıları korumak için vasıfsız yatırımcıların kripto para birimlerine ve kripto varlıklarına yatırımlarına yasal bir kısıtlama getirecek”

Aksakov Ne Diyor ?

Rusya Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Aksakov yaptığı açıklama ile birlikte kripto paraların yeni yatırımcılar için büyük bir risk taşıdığı ortada bunu bu anlamda biliyor fakat yatırımcıları aynı zamanda büyük bir para kazanma oranı olduğu da açıkça ortada bununda farkındayız dedi. Bununla birlikte Çin gibi her şeyi ile birlikte yasak koymak istemiyorlar bunun yerine sadece ödeme noktasında yasak olacak gibi gözükmektedir.

Kripto para dünyasını şuan lık Rusya izleme görevi alış gibi ne oluyor bitiyor der gibi uzaktan izliyor ve gelecek yıllarda eğer bu blockchain altyapısı gelişirse büyük ihtimal kendi kripto para birimlerini bile çıkarabilirler.

Gelecek dönemlerde Rusya’nın fikri ve düşüncesi bakalım ne kadar değişecek.