Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH)’un dilimize karşılığı Tarih Kanıtı olarak çevrilmiştir. Tarih Kanıtı Ağlar arsındaki blokların çözümlenmesindeki hızı arttırmak için ortaya atılmıştır. Normal bir blok zinciri ele aldığımız zaman (bitcoin vs.) blok çözümlemelerinde herhangi bir zaman damgası yoktur. Hangi bloğun hangi aralıkta tamamlandığı konusunda bu ağ yapıları bizlere bilgi vermez. Proof of History (PoH) blockchainde bulunan bu eksikliği tamamlamak için çalışmaktadır.

Proof of History (PoH) Nasıl Çalışır ?

Basit olarak Proof of History (PoH) ağ içerisinde gerçekleşen bir olayın hangi zamanda gerçekleştiğini kayıt altında tutan bir defter olarak düşünebiliriz. Bir blok çözümlemesi tamamlandığı an fotoğrafı çekilir ve ne kadar sürede ve hangi saatte tamamlandığını not alan bir veri tabanıdır.

Bitcoin ve diğer ağlarda Proof of Work sistemi aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sistemde madenciler herhangi bir bloğu bulur ve onu çözümlemeye çalışır. Fakat burada bir zaman kaybı ortaya çıkmaktadır haliyle de verimlilik düşüş yaşamaktadır. Elon Musk’ın bahsetmiş olduğu ” Bitcoin çok mükemmel bir yapıya sahip değil ” alıntısı da bu noktaya parmak basmaktadır. PoH sistemi çalışırken sıralı bir küme bloğunu madenciye teslim ettiği için blok zincir ağında bulunan işlem ağırlığını da hafifletir ve hızlandırır.

Kısaca PoH , belirli bir zaman diliminde bir blok doğrulama hizmetinin madenciler tarafından gerçekleştiğinin kanıtı ve tarihini not alarak mevcut ağın daha hızlı ve hafif iş yükü ile sürdürülebilmesini sağlamaktadır.

Günlük hayattan örnek vermek gerekir ise 4 işçi bir evin duvar işini aldı ama kim hangi duvarı yapacak belli değil. Herkes ilk bulduğu duvarı yapmaya başlamaktadır. Arada geçen bu süre zarfını PoW sistemi basit bir şekilde herkese hangi duvarı yapması gerektiğini iş başlamadan önce bildirmesi ile kısaltmaktadır.

Proof of History (PoH) Sistemi ile Çalışan Ağlar

Solana ağı PoH sistemini aktif olarak kullanmakta ve popülaritesini arttıran bir blok zincir yapısına sahiptir. Solana ağı 25 farklı kullanıcı tarafından 25 bloğun doğruluğunu tamamladığı an Bitcoin ağı ise sadece 1 bloğu tamamlamış olur.