Proof of Burn (PoB) Nedir ?

Proof of Burn (PoB) Nedir ?

Proof of Burn (PoB) Nedir ?

Proof of Burn (POB) Nedir ?, Blockchain ağını güvende tutmak ve sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için ortaya atılmış bir iş kanıtı doğrulama yöntemidir. Ekran Kartları ile şuan en çok kullanımda olan PoW sistemine alternatif olarak Iain Stewart tarafından ortaya atılmıştır. PoW yönteminden dolayı ortaya çıkan enerji sorununu çözmek için geliştirilmiştir.

PoW yöntemi kullanıcıların elektronik yatırımlar yaptığı ve rig sistemleri kurmuş olduğu bir yöntemdir. Her kullanıcı çözdüğü algoritma başı sistem tarafından ödüllendirilir. Günümüzde en çok kullanılan bu yöntemin en büyük dezavantajı ise enerji kirliliğidir. Yüksek elektrik maliyetleri dolayısı ile daha fazla karbon Dünya atmosferine salınmaktadır. Bu olumsuz durum bizlere Proof of Burn sistemini ortaya çıkarmıştır.

Proof of Burn Sisteminin Çalışma Prensibi

Basit bir anlatım ile PoB sistemi coin yakarak doğrulama işlemi yapmanızı sağlayan bir yöntemdir. Hiç bir ekipmana ve fiziksel güç ihtiyacında bulundurmayan bu sistemin çalışma prensibi oldukça basittir. Elinizde mevcut bulunan coini, sahipsiz harcanamaz bir adrese göndererek yakma (Burn) işlemi yapıyorsunuz. (Yakma İşlemi: Coinler genel olarak bilinmeyen hesaba gönderilir ve orada sahipsiz olarak bekler.)

Sistem yaptığınız burn işlemini iş kanıtı olarak onaylıyor ve sizlere ödül olarak bulunduğunuz ağ içerisinde coinlerden herhangi birini adresinize aktarıyor. Ne kadar fazla yakma işlemi yaparsanız o kadar fazla ödül kazanırsınız. Yani PoW’a göre rig sisteminizi büyütmeniz gerekmez sadece daha fazla ekran kartı almak yerine daha fazla Burn işlemi yapmanız yeterlidir.

PoB Avantajları ve Dezavantajları

Proof of Burn sisteminin avantajları ve dezavantajları konusunda çok fazla kesinlik yoktur. Bunun nedeni sistemin oldukça uzun bir süre test edilmemiş olmasıdır. Fakat genel hatları ile bildirmek gerekirse :

Proof of Burn Avantajları

Daha az elektrik yükü ile temiz bir Dünya.

Yüklü elektronik donanımlar , ekran kartı veya pahalı işlemciler gerektirmez.

Her yakma işlemi sonrası arz düşer ve değer artar.

Proof of Burn Dezavantajları

Büyük çaplı testler yaşamamıştır. Güvenirliği ve sürdürebilirliği soru işareti olarak kalmıştır.

PoW’a göre onaylama işlemleri yavaştır.

Her Burn işlemi sonrası bir doğrulama yapılması gerek. Bunu kullanıcılar adresi göndererek tamamlıyor burada da güvenirlik soru işaretidir.