Nijerya’dan Kripto Para Atağı !

Nijerya’dan Kripto Para Atağı !

Nijerya’dan Kripto Para Atağı !

Bir çok devlet kendi kripto para birimini oluşturmakta veya El Salvador gibi ülkeler bitcoin gibi kripto para birimlerini resmi para olarak kabul etti. Bu kervana şimdi de Nijerya katılmış durumda. Nijerya hükümeti eNaira adında çıkaracağı kripto para için resmi olarak bir web site oluşturdu.

eNaira web sitesi 1 Ekim tarihi itibari ile kullanıcılara açılacaktır. Kullanıcılar bu tarihten itibari ile web siteyi inceleyecektir.

Nijerya Devlet Bankası eNaira detaylı bir şekilde anlatan web site oluşturdu. Merkez bankasının yapmış olduğu açıklamada eNaira ‘nın hem bir değer deposu yani birikim yapılacak bir alan olduğunu hem de değişim aracı olduğunu bildirdi. Gelecekte kripto paralar gerçekten normal parayı geçerse bu duruma hazırlıklı olmak için şimdiden çalışmalara başladıklarını belirttiler.

1 Ekimde eNaira resmi olarak başlayacak . Şuan sıfır komisyon ve faiz olmayacak olan para biriminde bazı işlemler ise limitli olacak. Belli oranda işlem hacmi ve transfere izin verecek gibi söz edilmektedir.

Nijerya hükümeti ilk olarak 2021 yılı başlarında kripto para borsasına giriş yapacağın duyurmuştu. Altı boş olmayan bu açıklama ile eNaira hayata geçirecek. Nijerya ayrıca en fazla kripto para işlemi yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Milyonlarca insanın kripto para cüzdanı olduğu bilinen bir gerçek. Bu noktada Nijerya Devleti bu potansiyelin farkına varıp kripto para dünyasına giriş yapıyor.

Nijerya halkı %31 oranında kripto varlıkları benimseme de oldukça iyi bir noktada. Afrika kıtasında en çok teknoloji alanında kendini geliştirmiş bir ülke olarak yeniliklere de geri kalmıyor. 1 Ekim itibari ile artık kripto para dünyasında yerini almış durumda olacak.

Önce Yasaklandı Sonra Onaylandı !

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu önce tüm kripto para borsalarında işlem gören coin ve üyelere bunları kapatması konusunda emir göndermişti. Fakat Nijerya Başkan Yardımcısı yasaklar ile bu işlemlerin dönmeyeceğini onun yerine kripto para varlıklarında düzenlemeye gidilmesi gerektiğini açıkladı. Yatırımcılar bu haber akışından dolayı oldukça mutlu.

1 Ekim itibari ile lansmanı yapılacak olan kripto para demo gibi duruyor. İlerleyen dönemlerde 2021 yılının sonuna doğru daha zengin ve tam anlamı ile bir lansman yapılacak.