Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Kripto Para yatırımcıları Metamask ve Trust Wallet cüzdanlarının hacklenmesi ile karşı karşıya kaldı. Bir çok kripto para yatırımcısı piyasaya yeni giriş yapmış olan coin ve tokenleri öncede sahip olmak isterken Metamask veya Trust Wallet cüzdanları açarak bunları pancakeswap üzerinden sahiplenmek istemektedir.

        Fakat bu cüzdanların kolay bir şekilde ele geçiliyor olması yatırımcılar için oldukça soru işareti olan bir durum. Son günlerde şikayetimvar veya farklı forum sitelerinde cüzdanım çalındı gibi bir çok şikayet konuları açılıyor. Peki durumun perde akasındaki asıl neden ne ? Neden bir çok yatırımcısının cüzdanları çalınıyor ve bu hack işlemleri nasıl gerçekleşiyor. Dikkat etmemiz gereken noktalar neler.

 

Matemask ve Trust Wallet’de Copy Paste Virüsü

         Copy Paste Virüsü çalışma prensibi oldukça basit önce bir şekilde bilgisayarınıza veya telefonunuza giriş yapıyor ve pusuda bekliyor. Pusu süresi sizin herhangi bir kripto para transferinizi bekleyene kadar devam ediyor. Bu noktada eğer bir kripto para transferi yapacağınız zaman karşı gidecek adresi kopyalama işlemini yaptığınız an devreye girmektedir.

Virüs sizin göndereceğiniz adresi kopyaladığınızı görüyor ve yapıştırma esnasında kendi adresini boş kutucuğa yapıştırmaktadır. Bu şekilde tekrar adres kontrolü yapmadıysanız transfer virüsün adresine doğru yola çıkmış oluyor. Bundan dolayı mutlaka copy paste durumlarında adresin son bir kaç hanesini kontrol ediniz. Eğer değişim yoksa güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Metmask ve Trust wallet cüzdanlarınızı bu yöntemler ile güven altına alabilirsiniz. Lütfen bilmediğiniz ortamlardan transfer işlemleri yapmayınız ve bilmediğiniz güven duymadığınız uygulamaları sistemlerinize yüklemeyiniz.

 

Andorid ve IOS Farkı

Metamask ve Trust Wallet cüzdanlarını mobil cihazlar olarak Android veya IOS gibi işletim sistemlerine yüklemekteyiz. Bu noktada IOS kullanıcıları bir adım önde çünkü kapalı kaynak kodu olduğu için virüs girme ihtimali oldukça zordur. Zaten hack veya çalma işlemlerinin bir çoğu andorid cihazlarda gerçekleşmektedir.

Android cihazlarında açık kaynak kodlu işletim sistemi mevcut olduğu için risk daha fazladır .Bir çok yerden virüs kapma ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı android kullanıcıları daha dikkatli olmalı.-

 

Wa-Rez Uygulamalar Virüs Saçıyor

Wa-Rez uygulamalar bedava hizmet sunan maç izleme apk uygulamaları veya reklamsız youtube gibi uygulamalar diyebiliriz. Bu uygulamalar siz bedava hizmet sunarken kurulum dosyalarındaki virüsler telefonunuzda sinsi bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Kripto para cüzdan bilgilerinizi ağ yardımı ile uygulama sahibine uçurmaktadır. Bu şekilde tüm bilgileriniz ele geçirilmiş oluyor. Şuan için en çok kullanılan yaygın hack yöntemi budur.

Bundan dolayı kesinlikle telefonunuza apk dosyaları veya bilmediğiniz uygulamaları indirmeyin. Bu uygulamalar play store de olabiliyor o yüzden uygulama yüklerken mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor.