Kriptoyu Tehdit Eden Gerçek : Enerji !

Kriptoyu Tehdit Eden Gerçek : Enerji !

Kriptoyu Tehdit Eden Gerçek : Enerji !

Kripto para dünyasını ayakta tutan ana başlıklardan biri enerjidir. Kripto para ticaretinde ve borsaların aktif olarak işlem yapmasında en önemli ana araç kullanılan enerjidir. Kripto para transferleri dünyanın her köşesinden ağa bağlı şekil de kullanılan cihazlar sayesinde ayakta durmaktadır.

Kripto paralar binlerce bilgisayarın ağa bağlı bir şekilde elde ettiği gücü paylaşması ile devam etmektedir. Merkeziyetsiz bir yapısı ile normal ekonomik ve finansal ağa tepki olarak doğan blockchain teknolojisi ileride enerji sorunlarına sebep olabilir mi ?

Kripto para dünyasını ayakta tutmak için bir çok cihaz elektrik tüketimi gerçekleştirmektedir. Kripto para dünyasında bir çok rig sistemi her geçen gün daha fazla elektrik tüketerek karbon salınımını arttırmaktadır. Bu noktada hangi yöntem ve çareler görebiliriz şimdiden buna göz atmamız gerekmektedir.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinden gelecek olan yenilenebilir enerji bu fazla enerji ihtiyacına bir ilaç olabilir. Rüzgar enerjisi açık alanlarda hava olayları sebebi ile ortaya çıkan rüzgarı tribünler ile enerjiye çevirmeyi sağlayan bir yöntemdir Genel olarak saklaması zor olan rüzgar enerjisini hemen kullanmanız gerekmektedir. Bu da kripto paralar için güzel bir çare olabilir fakat dünyanın her noktasında aynı oranda rüzgar esmediği de bir gerçek.

Jeotermal Enerji

Jeotermal enerji demek sıcak su kaynaklarından ortaya çıkan enerjiyi kullanmak demek. Bundan önceki yazılarımızda el salvador jeotermal enerjiyi kripto para madencilği için kullandığını söylemiştik. Bu noktada el salvador’un en büyük avantajı ise ülkesinde bolca fay hattı ve volkanik arazilerin olması idi. Bu arazilerden gelen sıcak termal suları enerjiye çevirerek kripto para madenciliğinde aktif olarak kullanmasıydı. Bu enerji türleri kripto paraların geleceği için oldukça önemlidir. Çünkü kripto paralar günlük hayatımızdaki nefes aldığımız havayı dolaylı yollardan kirletmektedir. Bu hava kirliliğinin en düşük seviyeye inmesi için jeotermal enerjinin önemi oldukça fazladır.