Kriptoda DCA Nedir ?

Kriptoda DCA Nedir ?

23 Nisan 2022

Kriptoda DCA Nedir ?

DCA , Dolar Maliyeti Ortalaması olarak dilimize çevrilmektedir. Basitçe ifade etmek gerekirse DCA Nedir sorusunun cevabı maliyet düşürmektir. Piyasalarda oluşan oynaklıkların yatırımcılara olan etkisini en aza indirgemeyi hedefleyen bir yatırım stratejisidir. DCA stratejisinin temel kuralı alım işlemlerini gerçekleştirirken tek bir işlem yapmak yerine belirlediğiniz aralıklar ile belirlediğiniz miktarlar ile alım yapmanızı sağlamaktadır. Bu strateji ile kripto gibi fazla oynak piyasalarda riskler en az seviyede olmaktadır.

DCA Örneği

Toplam 500$lık bir kripto para bütçemiz olduğunu düşünelim. Bu parayı da Polkadot coin alımı için hem tek seferde hem de DCA yöntemi ile alım yapacağız. Oluşan fark ne kadar bunu tespit edeceğiz. 500 $’ı 5 farklı ayda alım yapma hedefini 100$ lar ile gerçekleştirmeye karar verdiniz diyelim.

İlk alım yapacağınız ay ise Haziran ayı olacak. Yani ilk kırmızı nokta. Burada 100$ ile 3,70 Polkadot aldınız ve her ayın 1’inde bu alımlara devam ettiniz. Görselde yer alan kırmızı noktalar alım yaptığımız tarihleri ve kaç adet DOT aldığımızı bizlere göstermektedir.

DCA Stratejisi ile 5 Ay Sonunda Toplam 17,68’e sahip oldunuz. Yaptığınız kar ise 450 $.

Fakat eğer 500 $ lık yatırımı direk 5.ay olan ekim ayında gerçekleştirmiş olsaydınız. Karınız sadece 100 $ ile sınırlı kalacaktı. Bu yöntemin her zaman daha çok kazandıracağını kanıtlayan bir durum yok bu da bir gerçek olarak kenarda kalıyor. Fakat daha güvenli bir ticaret yapacağınızın garantisini vermektedir.

DCA Stratejisinin Avantajları Neler ?

Yatırım riskini azaltmaktadır.

Düşen piyasalarda paranızı korur ve bu şekilde maliyetinizi düşürmenize yardımcı olmaktadır.

Hareketli ve belirsiz bir kripto piyasasında büyük zararlar etmenize engel olur.

DCA Stratejisi değişik yatırım türlerinde en iyi sonucu vermeye olanak sağlayan bir yöntemdir.

Fiyatlar düştüğünde daha fazla yatırım yapmaya , fiyatlar yukarı doğru çıktığında ise daha az yatırım yapmaya odaklanmaktadır.

Not: Verdiğimiz örnekte her ay 100 $ lık alımlar baz alındı fakat bu stratejide alımlarınızı da oransal olarak gerçekleştirmek gerekir. Yüksek fiyatlarda alımlarınızı düşürmeniz düşük fiyatlarda ise bunu yukarı doğru çekmeniz istenir.