Kripto’da Burn (Yakmak) Nedir ?

Kripto’da Burn (Yakmak) Nedir ?

Kripto’da Burn (Yakmak) Nedir ?

Kripto Para Alanında Burn terimi kripto paraları yakmak veya piyasadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bir kripto para sahibi şirket veya şahıs ellerindeki kriptonun değerini arttırmak için dolaşımda olan token veya koini yakabilir. Bu yakma işlemini gerçek hayatla ilişkilendirmek için gerçekten kağıt parayı yakmak olarak düşünebilirsiniz.

Elinizde bulunan 10 adet elmanın her biri 1TL değerinde olsun. Siz eğer bu elmaların beşini yok ederseniz eldeki ürün azaldığı için kıymeti artmaktadır. Elde kalan her bir elmanın değeri artık 2 TL olmuş olur. Bu şekilde piyasadaki token veya coine Burn işlemi uygulanırsa değeri artmaktadır.

Burn İşleminden Sonra Ne Yaşanır ?

Burn (yakma) işleminden sonra kripto paranın değeri artmaya başlar. Bir çok sağlam token veya coin markası bu yakma işlemlerinin zamanını ve miktarını whitepaper’da belirtmektedir. Sistematik olarak bu işlemleri uygulamaktadır. Hem yatırımcılar hem de marka olarak güven artar ve yatırımcıların cebindeki para da artış göstermektedir.

Yakım işlemi coinin piyasadaki değeri ve popülaritesine göre farklı etkiler gösterebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus haberden dolayı yakım işlemi sonrasında oluşacak fiyatlandırmanın daha erken yaşanmasıdır. Yani yakma işlemi olacağını bilen yatırımcılar alım yaparak fiyatlandırmayı önceden arttırabilir. Bundan dolayı yakım işlemi sonrasında da satış yaparak coin sanki hiç değer artışı görmemiş gibi bir grafik oluşabilir.

Yakım İşlemi Nasıl Gerçekleşmektedir ?

Yakım işlemi genelde bir hesaba atılarak gerçekleşmektedir. Coin veya token kimsenin şifresini bile bilmediği bir hesaba aktarılır ve burda kaderine terk edilir. Bu şekilde yakıldı olarak farz edilir. Kimsenin sahip olmadığı hesap bilgileri eşliğinde artık yakılmak istenen coin bir boşlukta hareket etmeye başlar diyebiliriz.

Kripto paralarda yakım işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Genel olarak burn işleminin avantajlarını madde madde anlatmak gerekirse ;

Burn İşlemi Avantajları

Mevcut olan token veya coinin değeri artmaktadır.

Yatırımcılara güven vermektedir.

Sistematik ve planlı bir şekilde whitepaperda belirtilmiş ise yeni yatırımcı çekmektedir.