Kripto Paralar Nasıl Kullanılır

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır

        Son dönemlerde kripto para birimleri oldukça kök saldı, değil mi? Bunun sebbebi kripto paraların bir kuruluşa bağlı olmaması ve dolayısıyla takip edilememesidir. Kendi borsasında sıklıkla değer kazanması gibi pek çok sebep ayrıca bu nedenler arasına ekleyebilirz. Aslında kripto para nakit para gibi düşünülebilir. Kripto para birimi soyut olsa da, arkadaşlarınızla yemek siparişi verebilir veya online alış veriş sitelerinde ödeme aracı olarak kullanabiliriz.

        Kripto paralar, dijital olduğu için dünyanın herhangi bir yerine para transferi yapmanızı sağlamaktadır. Bu işlem gerçekleştirilirken de büyük kesintiler yaşamanıza gerek yoktur. Bu sistemlere alternatif olarak Kredi kartı veya PayPal  aklınıza gelebilir, ancak kripto para bu sistemlerden oldukça farklı bir şekilde kullanılır. Online ödeme sistemleri, bir kuruluşa aittir ve paranızı sizin yerinize yönetir. Yani sizden bir kuruma, o kurumdan paranın varacağı adrese ulaşır.

        Kripto para teknolojisi ise aracı bir kurucuya ihtiyaç duymaz. Binlerce kişi, bilgisayarlarında kripto yazılımı çalıştırarak süreci kontrol altına alabilir ve kendi cüzdanlarını oluşturabilir. Tabii ki, transfer yapmak istediğiniz kişinin de sizinle aynı yazılıma sahip olması gerekiyor. Böylece, doğrudan karşıdaki transferi gerçekleştireceğiniz insan ile iletişim kurabilirsiniz.

        Kripto para hesabı oluşturmak için bir web sitesine kaydolmanız gerekmez. Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz çeşitli uygulamalarla, nerede olursanız olun dakikalar içinde kripto para alabilir veya gönderebilirsiniz. Bunun için KYC doğrulamasına da birçok sitede gerek yoktur.

 

Basit Anlatımla Kripto Para Birimi

        Kripto para, geleceğin para birimi olarak yer yüzünde artık birçok delege tarafından kabul ediliyor. Bağımsız bir değere sahip olan bu para birimi, dünya genelinde birçok insanın varlıkları ile yatırım yapmasını sağlıyor. Herhangi bir merkezi olmayan bu sistemde binlerce dijital para birimi bulunur.

 

Kripto Para Nasıl Ortaya Çıktı?

        Kripto para birimi, ilk olarak 1983 yılında Amerikalı David Chaum tarafından Ecash adı altında hayata geçirildi. Daha sonra 1995 yılında digi.cash üzerinden Ecash hayata geçirildi. ABD ve onun ulusal güvenlik kurumu tarafından "Anonim kripto para nasıl basılır" başlıklı bir açıklama yayınlandı. BitGold adlı anonim, merkezi olmayan bir kripto para birimi daha üretildi.

        Daha sonra Amerika'da büyük bir kriz meydana geldi ve tüm dünya bu krizden kötü anlamda etkilendi. Merkez bankası bastığı paranın iki katı kadar para basmak zorunda kaldı. Blok zincirini kullanarak, merkezi olmayan para Bitcoin, o sırada internette bir takma ad kullanan Satoshi Nakamoto tarafından yazılım olarak ortaya konuldu. Satoshi Nakamoto, "Bitcoin a-peer-to-peer Electronic Cash System" isimli bir yazıyı bir forum sitesinde yayına aldı. Daha sonra dijital para birimi sistemi kullanılarak bireyler arasında kodlama yapıldı ve kripto para birimleri üretilmeye başlandı.

        Kripto para birimi, kriptografi kullanarak işlemleri güvence altına almak için tasarlanmış bir yapıdır. Bu yapıda en önemli faktör ise güvenliği hat safhada olmasıdır.

 

Kripto Paraların Cüzdanı

        Öncelikle belirtmek gerekir ki, kripto para birimleri herhangi bir cüzdanda tutmayız. Bunun yerine, kripto para birimleri bir blockchain zincirinde kaydedilirler. Kripto cüzdanı, dijital bir yazılımdır ve paranızı güvenle saklayabileceğiniz, para gönderip alabileceğiniz bir araçtır. Kripto cüzdanınız varsa, özel bir kod olan Public Key kullanarak kodlama yardımıyla para transferleri yapabilirsiniz.

        Bir diğer önemli kod olan Private Key (12 kelime), mutlaka gizli tutulmalıdır çünkü bu kodu paylaşarak hesabınızın sıfırlanması riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Kripto para birimlerini saklamak için birçok yöntem mevcuttur. Banka hesapları, kasalar gibi nakit depolama yöntemleri olduğu gibi, kripto para birimlerini saklamak için de birçok yol vardır. Hangi cüzdanı kullanacağınız size kalmıştır.

 

Soğuk Cüzdan

        Kripto paraların soğuk cüzdanlarda saklanmasıdır. Buradaki soğuk cüzdan fiziksel olarak sahip olacağınız bir USB bellektir. Buı belleklere aktaracağınız kripto paraları istediğiniz zaman cebinizde taşıyabilirsiniz. Bu şekilde en güvenli ortamda kripto paralarınızı saklamış olursunuz.

 

Sıcak Cüzdan

        Sıcak cüzdan ise kripto paralarınızı sakladığınız borsalardır. Bu kripto para borsalarında her an işlem açıp aktif olabilirsiniz. Bundan dolayı bu cüzdanlara sıcak cüzdan adı verilmektedir. Borsa şirketinin batması (Ör: Mt. Gox) gibi durumlarda sancılı günler çekebilirsiniz. Bu sebeple güvenmediğiniz borsalarda işlem açmayınız. Bu borsalarda en bilinir olan marka Binance'dir.