Kripto Para Bitcoin Neden Düştü ?

Kripto Para Bitcoin Neden Düştü ?

Kripto Para Bitcoin Neden Düştü ?

Kripto paraların babası olan Bitcoin 6 Ocak gecesi yaşadığı sert kırılım hareketi ile birlikte 42,800 dolar seviyelerine kadar geri düşmüş durumda. Peki bu sert düşüş hareketinde ve kripto para borsasındaki bu ani hareketlerin arka planındaki sebepler nelerdir ? Kripto paraların geleceği ve yaşanan düşüşlerin ana sebeplerini sizler için inceliyoruz.

Kripto para borsalarında yaşanan hacim düşüşü 6 ocak gecesi tam dolunay gününde sert bir hareket ile 46,000$ seviyesinden 42.000 $seviyelerine kadar gerilemiş durumda, bu yaşanan dump hareketinin arkasında Kazakistan , Elektrik stoğu, kripto para madencileri ve FED bulunmaktadır.

FED Kripto Para Borsasını Etkilemeye Devam Ediyor !

1913 Yılında kurulan Amerikan Merkez Bankası Sistemi olan FED dün gece tam dolunay günü ( Gan analizlerinde önemli bir tarih) açıklanan tutanakları bir çok yatırımcı erken ve hızlı bir faiz artışı kararı gelebilir şeklinde yorumlandı.

Faiz artışı demek piyasaya sıcak paranın girmemesi demek bu da bir çok borsa da olduğu gibi kripto para borsalarını da düşüş olarak etki etmektedir. FED tutanaklarına göre açıklanacak bilanço son döngüye göre daha hızlı daralabilir.

Kazakistan’da ki Kriz Neden Önemli ?

Bilindiği üzere enerji devlerinden biri olan Kazakistan’da mevcut hükümet istifa etti ve adeta ortalık savaş alanına dönmüş durumda. Gerçekleşen protestolar esnasında tüm ülke genelinde internetin fişi çekildi denilebilir.

Dünyada Bitcoin madenciliği sıralamasında 2.sırada yer alan Kazakistan’da bu durumun yaşanması sonrası Bitcoin ağ hash oranının %13.4 düşmesine neden oldu. Bu da FED kararı sonrası adeta ateşin üstüne benzin dökmek gibi oldu.

Dünya Elektrik Sorunu

Tüm Dünya ülkelerinde Covid 19 sebebi ile bir elektrik stok sorunu meydana gelmektedir. Bir çok elektrik stoğu şuan için tükenmiş durumda ve Almanya, Amerika ve Türkiye gibi ülkelerde elektrik fiyatlarına zamlar gelmektedir. Gelen zamlar ile birlikte de bir çok ülke sınırları içerisinde elektriği yüksek oranda tüketmekte olan kripto para madenciliği yasaklanmaktadır. Bundan dolayı bir çok kripto para madencisi yasak olmayan ülkeleri aramaktadır.

Elektrik alanında yaşanan bu sorun Hash değerlerini de derinden etkilemektedir. Yaşanan evrensel sorun sebebi ile kripto para piyasası bundan nasibini kötü bir şekilde almaktadır.