Kripto Para ‘da İşlem Ücreti (Transaction Fee) Neden Kesilir ?

Kripto Para ‘da İşlem Ücreti (Transaction Fee) Neden Kesilir ?

Kripto Para ‘da İşlem Ücreti (Transaction Fee) Neden Kesilir ?

Kripto Para mevcut dominant banka sistemlerine tepki olarak ortaya çıkmış kümülatif bir yapı içerisindedir. Bir çok alışa gelmiş geleneği ret ederek mevcut düzeni yıkmak için emin adımlar ile amacına doğru ilerlemektedir. Kolaylık , erişilebilirlik ve güvenlik açısından mevcut banka sistemlerini gölgede bıraksa da yeryüzünde bulunan bir çok yatırımcı için hala risk olarak görülmektedir.

Peki kripto paralar bir çok işlemleri kolay bir şekilde ve insanlığa hizmet amacı ile kurulduysa transfer işlemlerinde neden ücret kesintisi gerçekleştiriyor ? Transaction Fee dediğimiz ücret kesintisi işleminin altında yatan başlıca sebep madenciler.

Transaction Fee’ ye Madencilerin Etkisi ?

Kripto sistemi bu harcanan enerji ve sistemin çalışması sonucunda işlemleri gerçekleştiren kripto para madencisine ödül olarak coin vermektedir. Bu noktada sizlerden kesilen transfer ücreti bu işlemi gerçekleştiren madencilerin havuzlarına aktarılmaktadır. Yani sistemin herhangi bir kazanç elde etmesinden ziyade sizlere hizmet eden cihazların harcamış olduğu elektrik ve cihaz ücretlerini gidermek için bir ödeme gerçekleştirir. Bunu da sizlerin Transaction Fee ücretlerinden gerçekleştirmektedir.

DAG Tabanlı Coinler Hariç

DAG ağı içerisinde farklı bir durum mevcuttur. Herhangi bir transfer ücreti bu ağ yapısında kesilmez. Bu ağ yapısında herhangi bir madenciye ihtiyaç duyulmadığı için transfer ücreti kesintisi de olmaz. DAG Tabanlı projelerde blok doğrulama işlemi bir önceki blok ile gerçekleştirildiği için otomatik olarak gerçekleşir. Bir yapay zekanın yaptığınız transferleri doğrulaması gibi. DAG Ağı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.