Kripto İle Pasif Gelir Kazanmak !

Kripto İle Pasif Gelir Kazanmak !

Kripto İle Pasif Gelir Kazanmak !

Hızlı bir şekilde büyüyen kripto para dünyası, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıları kripto para birimleri veya jetonlarda pasif gelir elde etmelerini sağlamaktadır. Pasif bir şekilde kripto para dünyasından gelir elde etmenin yöntemlerini şimdi sizler ile inceleyelim.

CEFİ Kripto Yöntemi

Bitcoin ve diğer kripto paralardan pasif gelir elde etmenin en basit yollarından biridir, bu yöntem paranızı merkezi bir sisteme borç olarak yatırmanızdır.
Bir çok kripto para yatırımcısı, üçüncü taraf sağlayıcılara para yatırmaktan kaçınmayı önerse de, CeFi (merkezi finans) kredi platformunun kullanıcı dostu olması, CeFi kredisine milyarlarca dolarlık kripto akışına yol açmaktadır. Bu sistemde siz elinizde bulunan kripto paraları buraya yatırır ve faizden gelen kazanç ile size ekstra kripto ödemesi gerçekleştirilir. Bu elinizdeki parayı bankaya faize yatırmaya benzer. Faiz oranı bellidir ve kazancınız da bellidir.
CeFi kredi sağlayıcıları arasında BlockFi ve Nexo en popüler yapılardır.

DEFİ Kripto Yöntemi

BlockFi ve Nexo ya göre merkezi olmayan bazı yapılarda mevcuttur. Bunlar, Compound ve Aave gibi otonom kredi yapılarıdır. DeFi kredi uygulamaları, kripto para yatırımcılarının faizden kazanç sağlamak için akıllı sözleşmeyle ortaklık yapan kredi havuzlarına para yatırmasına imkan tanımaktadır.
CeFi ve DeFi protokolleri arasındaki ana fark, ikincisinin kullanıcılara fonları üzerinde %100 kontrol sağlaması ve hiç bir KYC (müşterinizi tanıyın) belgesi veya başvuru süreci gerektirmemesidir.

Kazançlar arz ve talebe göre şekillenir ve platformdan platforma değişiklik gösterir. Ayrıca, bazı DeFi kredi verme appleri diğerlerinden daha çok riskli olabilir. DeFi’de yer alan yüksek kazançlar aynı zamanda daha yüksek bir risk seviyesine neden olabilir.

POS Tabanlı Kazanç

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere Alternatif olarak pasif gelir elde etmek için Proof of Stake (PoS) coinleri tutabilir ve soğuk cüzdanda saklayabilirsiniz.
PoS ,kripto para ağları, doğrulayıcıların blockchaine güven içinde tutmak için ağın yerel varlığındaki bir jetonu “kilitlemelerini” gerektirir. Bir kripto ağına bu anlamda katkıda bulunma isteği, yeni basılan madeni paralar şeklinde blok ödülünden bir pay elde etmektir.
Saklama süreci çeşitli ağlarda farklılık gösterir, bazı ağlar gelişmiş yazılım kurulumları ve devamlı çalışan bir doğrulayıcı bağlam isterken diğer ağlar sadece jetonları resmi cüzdanda tutmanızı isteyebilir.