Kripto Borsası ( Exchange ) Nedir ?

Kripto Borsası ( Exchange ) Nedir ?

Kripto Borsası ( Exchange ) Nedir ?

Kripto Borsası , kripto para varlıklarını diğer yatırımcılar ile takaslayabileceğiniz (alım-satım) sistemdir. Takas işlemi için BTC, USDT veya ETH gibi kripto varlıklar kullanılabilir. Mevcut olarak 100+ üstünde kripto para borsası aktif olarak Dünya çapında işlem yapmaktadır. Burada en çok tercih edilen kripto borsası ise Binance’dir.

Kripto borsaları anlık işlem hacimlerine , güvenlik seviyelerine ve kolay kullanımlarına göre tercih edilmektedir. Yatırımcıların bir diğer tercih ettiği konu ise kendi ülkelerinden çıkan borsalardır. Türkiye’de bulunan Paribu ,Bitexen veya BTCTürk.

Kripto Para Borsaları Ne Kadar Güvenilir ?

Yazılım dünyasında kırılamayacak şifre yoktur kavramı kripto para borsaları için de geçerlidir. Kripto borsalarının güvenini sarsan iki ana faktör bulunmaktadır. Birincisi sistemin CEO’su yani sahibi vurgun yapıp kaçması veya sistemde bulunan güvenlik açıklarından doğabilecek zafiyet.

Hangi borsada işlem yapacağınıza karar vermeden sistemin arkasındaki isimlerin araştırılması ve mevcut kar zarar durumunun takip edilmesi gerek. Burada ülkemizde geçen yıl yaşanan Thodex vakası gibi durumlar yaşanmadan önlemcil bir yaklaşım izlemek gerekir.

Yazılım alanında ise kripto borsalarında şuan en çok kullanılan borsa olan Binance bile açık vermiştir. Birçok insanın selfie görüntüsü deep web üzerinden paylaşılmıştı. Yatırım yapacağınız şirketin güvenlik ağına ne kadarlık bir ödenek ayrıdğı ve bu alandaki gelişmelere bakmalı ve borsa tercihiniz belirlemelisiniz.

Kripto Para Borsa Yazılımları

Kripto Para Borsası Yazılımı genel olarak tüm sistemlerde aynıdır. Tema alanında farklılaşmalar oluşabilir. Genel yapısı ile ise değişkenlik göstermez. Bu noktada işlem hacimleri veya işlem hızları borsalar arasındaki ağlarda değişkenlik gösterebilir. Burada kullanılan serverlar ve ağ yapısı şirketlerin yapmış olduğu yatırımlara göre fark oluşturmaktadır.

Borsa yazılımları hazır script şeklinde veya sıfırdan belli bir mühendis grubu tarafından hazırlanabilir. Hazır script kullanan borsalardan mutlaka kaçınmanız gerekmektedir. Belli açıkları belli olan ve işlevleri bilinen tasarımlar uzun vadede sorun yaratabilmektedir.

En Sık Kullanılan Kripto Borsaları

Kripto para borsalarında şuan için işlem hacmi olarak $11,537,439,658 seviyesi ile en yakın rakibi olan 5 kat fark atan firma Binance’dir. Binance ayrıca 34,051,317 kişilik haftalık ziyaretçi trafiği ile en yakın rakibi olan CoinBase’ye 8 kat fark atmıştır.

Mevcut Sırala Şu Şekildedir :

  Binance

  Coinbase

  FTX

  Kraken

  KuCoin

  Huobi

  Bitfinex

  Gate.io

  Crypto.com

teklif al