KYC Nedir ? KYC Onaylaması Nasıl Yapılır

KYC Nedir ? KYC Onaylaması Nasıl Yapılır

KYC Nedir ? KYC Onaylaması Nasıl Yapılır

KYC Nedir ? Know Your Customer (KYC) Müşterinizi Tanıyın Manasına Gelmektedir. Kripto para cüzdanları oluşturulurken güvenliği sağlamak ve terör veya yasa dışı aktarımlara engel olmak veya tespit etmek için KYC onayı bir çok kripto para borsa sitesi tarafından yatırımcılar tarafından istenmektedir.

KYC , bir çok banka da kullanılan kimlik fotokopisi işlemi gibidir. Bir bankada hesap açarken kimlik fotokopisi ve canlı olarak sizin o ortamda bulunmanız gerekmektedir. Şuan da gelişen teknolojik araçlar ile artık bankaya bile gitmeye gerek kalmıyor. Mobil cihazlar üzerinden canlı görüşmeler ile hesap açma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kripto Para Borsalarında da aynı durumu KYC işlemi ile tamamlanmaktadır. Önce sizlerden bir adet kimlik fotoğrafı istemektedir. Bu işlemin ardından da siz olduğunuzdan emin olmak için de bir adet selfie (öz çekim) fotoğrafını istemektedir. Eğer bilgiler tutarlı ise KYC onayı gerçekleşmektedir.

KYC Onaylamasının Önemi Nedir ?

Bazı kripto para borsa siteleri bu işlemi sadece güvenilir olduklarını belirtmek amacı ile gerçekleştirmektedir. Sadece kağıt ortamında saklanan bu bilgiler kullanıcılar tarafından sadece saklanmak için kullanılmaktadır. Bu işlemleri gerçekten orijinal olarak takibini yapan bir çok kripto para borsa sitesi de mevcuttur. Almış oldukları kimlik bilgileri ve görsel selfileri bir araya toplayarak yatırımcıların parmak izi bilgisine kadar kayıt altında tutan bir çok kripto para markası da mevcuttur.

KYC Onaylamasının önemi aslında kripto para fonları ve devletler için ayrı bir önem taşımaktadır. Terör finansmanları veya kirli para aklama yöntemlerinin önüne geçmek amacı ile KYC onaylanması gerekmektedir. Burada yapılan transferlerin takibi ve kimler tarafından yapıldığının tespitini gerçekleştirmek için KYC onaylanması bir çok kripto para borsasında zorunlu tutulmuştur.

KYC Onaylanma Süresi Ne Kadar ?

Binance ,Gate.io veya farklı kripto para sitelerinde KYC onaylanma süresi değişiklik göstermektedir. Binance gibi sıkça kullanılan ve popüler olan kripto para borsa sitesinde 3 gün sürebilmektedir. Gate gibi Çin borsası şirketinde ise 48 saatte sonuç vermektedir. Buradaki bilgi kuyruğu yani KYC onay kuyruğu da zamanlarda büyük değişiklik gösteren ana faktörlerden biri olmaktadır.

KYC Riski Nedir ?

KYC ana riski hackdir. Kripto para yatırımcısı genel olarak KYC doğrulaması yapmak istemez. Çünkü merkeziyetsiz ve anonim yapısı gereği blockchain ağ yapısı özgür kalmak isterken KYC riski bir çok kripto para yatırımcısı tarafından göze çarpmaktadır. Bu noktada birçok kripto para borsa sitesindeki güvenlik açıkları sebebi ile KYC hacklenmesi gerçekleşmiştir. Bir çok yatırımcının kimlik bilgisi farklı hackerlar tarafından ele geçirilmiştir. Bu anlamda güvenli borsa sitelerinde işlem yapmanız gerekmektedir.