İran Bitcoin Madenciliği Yasağını Kaldırdı !

İran Bitcoin Madenciliği Yasağını Kaldırdı !

İran Bitcoin Madenciliği Yasağını Kaldırdı !

İran Haber ajansına göre İran hükümeti Bitcoin madenciliği yasağını kaldırdı. Geçtiğimiz mayıs ayında başlayan bitcoin madenciliği yasağı yeni alınan karara göre serbest kaldı.

İran’da geçtiğimiz yıl bir çok şehirde birden fazla noktada elektrik kesintisi yaşandığı biliniyordu. elektrik fiyatlarının ucuz olması sebebi ile bir çok ülkeden gelen vatandaşlar İran’da kripto para madenciliği işlemlerine başlamış ve ring sistemleri kurmuşlardı. O kadar fazla ring sistemi kururdu ki artık İran’da bir çok noktada elektrik kesintisi yaşanmaya başlandı.

İran hükümeti bu yaşanan elektrik kesintilerinin kaynağını tespit etmek için bir çalışma başlattı. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan rapor doğrultusunda elektrik kesintisinin ana sebebi ülke çapında bir çok noktada kurulmuş olan ring sistemleri çıktı. Bitcoin madenciliği için gerekli olarak ring sistemleri aşırı elektrik tüketimi yaptığı için ülke çapında voltaj eksiklikleri yaşanmaya başlanmış.

Başkent Tahran’da yapılan tespit sonrası halk zaten isyana gelmiş durumda iken ani bir karar alarak kripto para madenciliğini ülke çapında yasakladığını duyurdu. Ruhaninin bu açıklaması sonrası bir çok kripto para madencisi çevre ülkelere geçerken. Bazıları da gizli olarak bu işlemi yapmaya devam etti.

6 ay sonra şimdi yapılan yeni bir açıklamaya göre kripto para madenciliği tekrardan serbest bırakılacak. Bu noktada kripto para madenciliği işlemi için gerekli elektrik alt yapısını kurmuş olan İran sorun yaşayacağını artık düşünmüyor.

Peki neden İran’da elektrik ücretleri bu kadar düşük. Bunun başlıca sebebi nükleer enerji olmasıdır. Nükleer enerji sayesinde elektrik fiyatları düşük olarak seyir etmektedir. Bundan dolayı bir çok vatandaş İran’da kripto para madenciliği işine girmiş durumdadır.

Kripto para madenciliği İran halkı için ciddi bir gelir kapısı olmuştu. Dolar kurunun yüksek olması ve kripto para madenciliğinde ödemenin dolar olarak gerçekleşmesi İran halkı için çok büyük bir avantaj. Bu noktada o kadar fazla insan kripto para madenciliği işine girdi ki artık elektrik kesintileri hat safhada yaşanmaya başlanmıştı. Tahran’da haftanın 4 günü neredeyse elektrik kesintisi gözükmeye başlamış ve esnaf, halk isyan noktasına gelmişti. Ruhani de bu durumu geçici olarak toplamak için yasak getirdi.