Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’  !

Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’ !

Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’ !

29 Eylül’de ki Amerika Temsilciler Meclisi ,Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında, Başkan J. Powell, piyasayı alt üst eden herkesin kafasında soru işaretine neden olan kripto para birimlerini yasaklamayacaklarını açıkladı.

Bir çok aydır, Amerika’da bulunan kripto para yatırımcıları, Amerika meclisinin Çin’de gözüktüğü gibi bir merkez bankasına ait olan dijital para birimi alımında btcve diğer kripto para biçimlerini engelleyebileceğinden endişe hissediyor.  Başkan Powel’ ın Mayıs ayının sonlarında yaptığı açıklamada şunlara değindi:  Dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, sabit coinlere ihtiyacınız olmayacaktı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmayacaktı. 

Fakat bu açıklamadan sonra ise Powell “dikkatsiz söylemlerde bulunduğunu” iddia etti. Bu sözlerin içerisinde ABD’de herhangi bir kripto paranın yasaklanmayacağını  fakat, durağan coinlerin düzenlenmesi gerektiğini belirtti. 

Stabilcoin’ler para piyasası fonları gibidir, banka mevduatları gibidirler, ancak bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındadırlar ve düzenlenmeleri uygundur.Jerome Powell ” ABD Merkez Bankası Başkanı”

Amerika’dan Çin Yorumu !

Açıkça söylemek gerekirse Çin Merkez Bankasının kripto para birimlerine aldığı tutum ,Amerika’da FED başkanının bundan bir kaç gün önce verdiği brifinge benzemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti , bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı merkez bankası dijital para birimini test etme pilot aşamasındayken, Çin Halk Cumhuriyetin ‘de kripto paraların ticaretini, yatırım aracı olarak kullanılmasını ve işlem yapılmasını yasaklamıştı. 

Bu haber üzerine Çin bölgesinde hizmet veren bir çok kripto borsası yeni üye kaydını durdurdu. Ayrıca kripto madenciliğinde havuz sistemi veren bir çok havuz yazılımcısı da kripto paralar için havuz sistemlerini durdurma kararı aldı.

Ayrıca , BTC ve diğer kripto para birimleri bir zaman sonra tırmanmaya başladığından, kripto para piyasası Powell’ın yapmış olduğu açıklamayı olumlu haber akışı olarak algıladı ve memnun kaldı. FED başkanınınönceden yapmış olduğu açıklamayı da netleştirmesinden sadece bir gün sonra, BTC fiyatı yaklaşık 47.900 ABD Dolarına yükseldi ve bir saat içinde bu tarife doğrultusunda işlem gördü.

Kripto Para BTC Ne Kadar ?

BTC (Bitcoin) olumlu haber akışından sonra ani bir yükseliş trendi içerisinde kendini buldu. Yatırımcıların sevindiği bu haber akışı doğrultusunda BTC anlık olarak 49K $ dan işlem görmeye devam etmektedir.