En Popüler 5 NFT Projesi

En Popüler 5 NFT Projesi

En Popüler 5 NFT Projesi

Değiştirilemez ve Takas edilemez dijital varlıkların benzersiz olduğunu ve tek bir adet olduğunu belirten akıllı sözleşme zincirlerine NFT denir. NFT ‘ler benzersizdir ve bir kayıt defteri altında not edilmektedir. Hangi tarihte kime satıldığı ve şuan kimde olduğuna dair bilgi içermektedir.

NFT’ler kripto para dünyasında 2019’dan beri gelişme göstermekte olup hacimleri yavaş yavaş artmaktadır. 2021 yılında popülaritesini oldukça arttırmış ve bir çok global marka NFT alanında girişimlere başlamıştı. 2022 yılı itibari ile NFT alanında bir çok yeni proje ve var olan projelerinde de gelişim ve hacim artışı beklenmektedir.

CryptoPunks

Larva Labs

2017 ‘nin Haziran ayında hizmete başlamış olan CryptoPunks Kanadalı iki geliştirici tarafından Larva Labs stüdyosunda geliştirildi. İçerisinde çok nadir NFT eserlerini barındırmaktadır. Bunlara örnek olarak 24 farklı NFT modeli olan maymun projesi bir çok yatırımcı tarafından oldukça rağbet görmüştür. Stephen Curry bile bu maymunlardan birini satın alarak Twitter profil fotoğrafı olarak yayınlamıştır.

Zombie Zoo

Zombie Zoo

Zombie Zoo projesi hayvanların zombi olarak hayal edilmesi ve 8 piksel olarak tasarlanıp NFT serisi olarak paylaşılmasına imkan tanımaktadır. Bu noktada 5 yaşındaki çocuğunuzun bir hayvan fotoğrafı çizip bunu duvarlara veya dolaplara yapıştırdığı görseller olarak düşünebilirsiniz. NFT alanında Crypto Punks’dan sonra popülaritesi yüksek olan bir NFT koleksiyonudur. Koleksiyonda şuan için 207 farklı item mevcut olmakla birlikte taban fiyatları 0,4 ETH ‘den başlamaktadır.

NBA Top Shot

Lebron James NFT

Amerikan Basketbol Ligi Yapımcıları Dapper Labs ile yaptıkları anlaşmada NBA ‘de gerçekleşen moment anlar için NFT serileri ürettiler. Bu üretilen NFT serilerinin sergilendiği ve pazarlandığı platforma da NBA Top Shot adını verdiler. Burada oyuncuların cluch anlarını veya en fantastik olayların gerçekleştiği anların NFT’lerini satın alabilir veya takaslayabilirsiniz. Bu ortamda satılan ürün bir video , kart veya fotoğraf olabilir. NFT sadece bir görsel değil her şey olabilir. Bir tweet veya bir video dahil.

MekaVerse

Mekaverse Nedir ? Japonya’da mekanik anlamından gelmekte olan Meka kelimesi ve verse kelimesinin birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu koleksiyonu Mattey ve Matt adında üç boyutlu tasarımlar geliştirmekte olan tasarımcılar geliştirmiştir.
Robot vücutların üstünde bir kafa sembolü olarak ortaya çıkmıştır. Ünlü sanatçılar gelecek yıllar farklı olarak video çalışmalarına da başlayacaklarını belirttiler.

Crypto Baristas

Crypto Baristas kahve kültürünü NFT dünyasına aktarmış olan bir NFT serisidir. Bu seri de birinci yayınlanan partide 60 farklı bireyin kahve NFT’si sergilendi ve satışlar gerçekleşti. Gerçekleşen satışların belli bir oranı Kafe sektörünün gelişmesi için bir bankada fon olarak saklanmaktadır. Daha çok kahve sevdalılarının sahip olmak isteyeceği bir NFT serisidir.