En Çok Kullanılan 5 Kripto Dolandırıcılık Yöntemi

En Çok Kullanılan 5 Kripto Dolandırıcılık Yöntemi

En Çok Kullanılan 5 Kripto Dolandırıcılık Yöntemi

Geçen yıl, hırsızlar kripto dolandırıcılığı yoluyla altı milyar dolar çalmayı başardılar. Özellikle bu beş yöntemi kullanarak bunu gerçekleştirdiler.

        2022 yılında, internet üzerindeki kripto para dolandırıcılığı vakaları yaklaşık %50 azaldı. Çalınan varlıkların miktarına göre ölçüldüğünde, sektör önceki yıla göre beş milyar dolarlık bir düşüş kaydetmiş durumda. Chainalysis'in analiz raporuna göre, geçen yıl çalınan kripto paraların değeri 5.9 milyar dolar oldu. Bu beş dolandırıcılık yöntemi özellikle en çok tercih edilen yöntemlerdir.
 

Hediyeler

        "Giveaway-Scams" olarak adlandırılan dolandırıcılık yöntemlerinde, dolandırıcılar spektaküler hediyelerle çekici bir teklif sunarlar. Genellikle kripto para birimi şeklinde ödül olarak dağıtılmaktadırlar. Birçok durumda, suçlular kendilerini başka kişiler veya şirketler olarak tanıtırlar ve büyük bir çekiliş duyurur gibi ilan paylaşırlar. Ardından, sahte bahanelerle kurbanlarını para transferi yapmaya teşvik ederler. Ancak vaat edilen ödül hiçbir zaman adresine ulaşmaz.

Kimlik Karmaşası

        Dolandırıcılar başka bir kişinin, otoritenin veya kurumun kimliğini alarak dolandırıcılık yapma durumuna verilen isimdir. Bu yöntem farklı şekillerde uygulanabilir. Örneğin, dolandırıcılar tanınmış bir kripto şirketinin çalışanları gibi davranır ve sahte faturalar veya benzeri ödeme talepleri gönderirler.

dolandırıcı-kripto

Yatırımcı Dolandırıcılığı

        Investment-Scams, yani yatırım dolandırıcılıkları, 2022 yılında elde edilen para hırsızlıklarının büyük bir kısmını oluşturur. Buna, Pump-and-Dump yöntemi veya "Rug Pulls" olarak bilinen yöntemler dahildir.

Bu dolandırıcılık yöntemlerinden biri, yatırımcıları bir kripto jetonuna yatırım yapmaya teşvik etmek ve ardından kendi stoklarını aniden boşaltmaktır. Bu kategorideki on büyük hırsızlıktan birinde 1,3 milyar dolar civarlarında.

NFT Dolandırıcılığı

        NFT-Scams, yatırımcıların sahte veya mevcut olmayan NFT'lere yatırım yapmaya yönlendirildiği bir dolandırıcılık türüdür. Bu dolandırıcılıkta, tanınmış veya değerli koleksiyonlar taklit edilir ve yatırımcıların bunları alması sağlanır.

Romantik Dolandırıcı

        Romance Scams, Chainalysis verilerine göre en çok zarar veren dolandırıcılık türlerinden biridir. Geçtiğimiz yıl etkilenen kişiler ortalama olarak bu tür dolandırıcılara yaklaşık 15.000 dolar kaybettiler. Dolandırıcılar, insanlar ile iletişim kurduktan sonra aşık olma, evlenme vaadi veya diğer duyguları taklit eder ve daha sonra finansal destek talep ederler. Uçak bileti vs.