En Çok Kullanılan 10 Blockchain Ağı

En Çok Kullanılan 10 Blockchain Ağı

En Çok Kullanılan 10 Blockchain Ağı

Blockchain teknolojisinin kullanımı tüm dünyada genişlemeye devam ediyor. Kripto şirketi TripleA'nın son verilerine göre, dünya genelinde artık 420 milyondan fazla insan kripto para kullanıyor.

Ancak, bu insanlar hangi blockchain ağlarını kullanıyorlar? On-chain verileri bize bu sorunun cevabını veriyor. Şu anda en çok kullanılan 15 blockchain ağından 14'ü Layer-1 veya Layer-2 blockchain'leri iken, Osmosis (OSMO) L1 "Appchain" listesine giren tek blockchain ağıdır.

En Çok Kullanılan Blockchain Ağı

Token Terminal'ın On-Chain verilerine göre,şu anda Tron (TRX) blockchain ağı dünya genelinde en çok kullanılan blockchain ağıdır. Günlük 1,6 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla (DAU), Tron bu sıralama ile BNB , Bitcoin ve Ethereum'un önünde yer alıyor.

Aktif olarak işlem yapan kullanıcı sayıları günlük aktif kullanıcıları, bir blockchain'deki ilgili akıllı sözleşmelerle günlük olarak etkileşime giren benzersiz tanımlanabilir adreslerin sayısı olarak belirleniyor.

Kripto para dünyasında ticaret hacminin büyük bir kısmının USDT üzerinden ve arka planda Tron Blockchain üzerinden gerçekleştirilmesi, Tron'un Token Terminal sıralamasında zirvede yer almasını sağlıyor.

blockchain ağ sıralaması

En Çok Kullanılan Blockchain Ağları

  Tron (TRX): 1.600.000

  BNB Chain (BNB): 1.140.000

  Bitcoin (BTC): 647.030

  Ethereum (ETH): 378.110

  Polygon (MATIC): 347.040

  Litecoin (LTC): 283.600

  PancakeSwap (CAKE): 127.180

  Solana (SOL): 110.330

  Arbitrum: 95.690

  Fantom (FTM): 72.880


Pancakeswapp, Polygon Ne Durumda?

Katman 2 blockchain'ler arasında, Polygon neredeyse 350.000 günlük aktif kullanıcı ile ilk sırayı almış. BNB Chain üzerindeki DeFi borsası PancakeSwap şu anda yaklaşık 127.000 günlük aktif kullanıcısıyla en çok kullanılan merkezi olmayan borsa olarak da belirlenmiş durumda. Oldukça yüksek bir sayı.

Bitcoin, akıllı sözleşme işlevselliği olmamasına rağmen Ethereum ana zincirinden daha fazla kullanıcı kaybetmiş durumda. Ancak, Bitcoin'in kullandığı UTXO adres modeli, bir kullanıcının birden fazla adresle blockchain ile iletişim kurmasında önemli bir rol oynuyor.

Bu nedenle, Bitcoin ana zincirindeki kullanıcı sayısının hafifçe abartıldığını tahmin ediyoruz. Ancak, Lightning kullanıcılarının Token Terminal tarafından kaydedilmediği de belirtilmelidir.

En popüler projelerdeki etkileşim miktarları bazı sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor. Tron en çok kullanılan kripto platformu olarak ilk sırayı almıştı. Bitcoin, Litecoin, Fantom, Uniswap ve 0x gibi diğer projeler son aylarda sürekli bir kullanıcı büyümesi görüyoruz. 

Şu anda verileri incelediğimiz zaman gördüğümüz bir başka ilginç gelişme, kripto sosyal medya platformlarının son bir yılda giderek daha fazla kullanıcı kazanmasıdır. Özellikle Lens Protocol'ün günlük aktif kullanıcı sayısı bir yıldan fazla bir süredir her ay artıyor ve şu anda 26.000'i geçmiş vaziyette.