Ekran Kartı Madenciliği (Mining) Nedir ?

Ekran Kartı Madenciliği (Mining) Nedir ?

Ekran Kartı Madenciliği (Mining) Nedir ?

Mining kavramı İngilizceden Türkçe’ye kazım işlemi olarak geçmiştir. tabi kazma kürek ile yapılan bir işlem olmayan mining işlemi kripto paralara verdiğiniz elektrik ve güç desteğine söylenmektedir.

Kripto paralar el değiştirdiği sürece belli miktarı güç gerektirmektedir. Mining işlemi ile bu gücü tüm ağa bağlı bilgisayar veya cihazlardan karşılamaktadır. Sizlerde bu bilgisayarlardan biri olarak ağa katılırsınız ve ağ kendi elektriğinizi ve gücünüzü katarsınız. Kattığınız güç ve elektrik karşılığında sistem sizlere ödül olarak kendi cinsinden coin vermektedir. bu coinleri satarak gelir kapısı yapabilirsiniz.

Günümüzde en çok kullılan mining eth dir. Ethereum kazımlarında oldukça fazla verim olmasından dolayı bir çok yatırımcımining işlemini eth ağını ayakta tutmak için kullanmaktadır. ETH ağı üzerine destek veren kullanıcılar ekran kartı modellerine ve verdiği güçlere bağlı olarak ödül eth almaktadır.

Ekran Kartı Madenciliği Yasal Mı ?

Kripto para dünyasının olmazsa olmazı madencilik işlemi Türkiye’de şuan aktif olarak yapılıp yasaldır. fakat bir çok haber sitesine geçen günlerde düşen mining yaparken yakalandı gibi haberlerin altı incelendiğine kaçak elektrik ile mining yapmış olduklarını öğrendik. Kaçak elektrik her zaman suçtur fakat bunun mining ile bağlamak bir çok kişiyi bu sektörden uzak tutma çalışmasının olduğu belirtisidir.

Ekran Kartı Madenciliği (Mining) Ne Kadar Kazandırıyor ?

Ekran kartı madenciliği kurduğunuz sisteme göre kazançları değişim göstermektedir. Sisteminiz büyüklüğüne göre kazançlarınız da değişim göstermektedir. Ortalama kurduğunuz herhangi bir sistem 10 ayda kendini amorti etmektedir. 10 ay sonra elinizde kalan tüm coin ve kartlar artık karınız olmaktadır.

Mining işlemi elektrik masrafı oluşturacaktır fakat bu masraf kazancınız yanında onda biri bile olmayacak bir cuzi miktardır. Bu anlamda evet ekran kartı madenciliği gerçekten de kazançlı bir sektör. Ülke ekonomosi git gide doların çıkmasını engelleyemediği için burada hem kur karı hemde coinlerin ilerleyen dönemlerde yükselişi ile win win bir kazanç oluşacaktır.

Ethereum şuan için en çok kazanç sağlayan bir coin olsa da ilerleyen dönemlerde kendisini kapatma kararı aldı. Bu işlem sonrası yeni coinler ile kazım işlemini sağlayabilirsiniz.