Blockchain Neden Bu Kadar Güvenli ?

Blockchain Neden Bu Kadar Güvenli ?

Blockchain Neden Bu Kadar Güvenli ?

Bitcoin’in hayatımıza girmesi ile birlikte yanında da Blockchain kavramını da hayatımıza sokmuş oldu. Bu makalede sizlere Blockchain teknolojisini basit bir anlatımla aktarmaya çalışacağız. Blockchain basit bir benzetme ile bir defterdir. Tüm işlemleri kayıt altına alan ve çalınmasını, hacklenmesi veya değiştirilmesi imkansıza yakın olan bir defterdir.

Dünya’da şuan en önemli şey bilgidir yani veridir. Blockchain bu veriyi koruma ve saklama konusunda gelişmiş en iyi çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bir çok devlet şuan blockchain teknolojisini çeşitli alanlarda kullanmaya başladı. Son olarak da yerli araç markası olan TOGG ‘da blockchain ağ yapısını kullanacağını açıkladı.

Blockchain Ağ Yapısının Çalışma Prensibi

Sistemin hacklanmesi veya değiştirilmesi imkansıza yakın demiştik. Bunun başlıca sebebi verilerin şifrelenmiş bir şekilde ve birden fazla ortamda (ağda) saklanmasıdır. Şimdi sizlerle birlikte bir veri girişi gerçekleştirelim örneğin bir telefon numarasını veri olarak ağa girelim. (Ör: 0538488xxxx) burada yazılımın yapısı gereği bu veri ağda kodlanarak işlenmektedir. (Ör:asda5d468a48sda6dc4ad4c8asd4a6s4da6s8daff) özel şifreleme yöntemi sayesinde bilgilerin çalınması imkansız hale gelmektedir.

Bir çok hükümet şuan vatandaş bilgilerini korumak için milyon dolarlık anlaşmalar imzalarken verilerin çalınmasına hala engel olamıyor. Bu durumlara çare olarak Blockchain ağ yapısı ile verileri kolay bir şekilde güvende kalabilir. Halihazırda Güney Kore, Amerika ve son olarak Türkiye’de bu ağ yapısını kullanmaya başlayacağını açıkladı. Son olarak TOGG ürün ve hizmetlerini Blockchain ağ yapısı içerisinde saklanacağı açıklandı.

2009 ‘dan Beri Hiç Bir Hack Olayı Yaşanmadı !

Blockchain ağ yapısında var olan Bitcoin ağı ile 2009 yılında tanıştık. 2009 yılından beri hiç bir hack veya çalınma olayı ile karşılaşmaması Blockchain ve bitcoin ağının ne kadar güvenli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Fakat farklı kripto paraların hacklanmesi veya çalınması ise kullanıcı hatası veya coini çıkaran kurumun eksik kodlaması nedeni ile yaşanmaktadır.

Bir çok kripto para borsasında kullanılan USDT bile bitcoin kadar güvenli değildir. Hacklenmesi veya çalınması Bitcoin’e göre daha kolaydır. Bu sebeple finansal okuryazarlığı yüksek olan yatırımcılar alım satım işlemlerini BTC parametresi ile gerçekleştirmektedir. (Ör: BTC/ETH , BTC/DOGE).