Bitcoin Lightning Network Nedir !

Bitcoin Lightning Network Nedir !

Bitcoin Lightning Network Nedir !

Bitcoin Lightning Network ingilizceden dilimize yıldırım ağı olarak çevrilmiştir. Günlük olarak gerçekleştirilen ödeme hizmetlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği için adını buradan almaktadır.Günümüzde az kullanılsa da gelecek yıllarda çok fazla aktif bir şekilde kullanılacağı tahmin edilmektedir.

İlk olarak 2013 yılında Bitcointalk forumunda halka tanıtımı gerçekleştir. Bu tanıtım sonrasında litecoin kurucusu twitterdan yaptığı açıklamada yıldırım ağı üzerinden çok hızlı bir şekilde bitcoin transferi işlemi gerçekleştirebileceklerini açıkladı. Bu hızlı takas işlemleri bir çok kullanıcının dikkatini çekmiş durumda. Kullanıcılar akıllı sözleşmeler ile birlikte verecekleri küçük bir fon ile ayrı bir kanal açacaklar ve bu transfer bu kanal üzerinden gerçekleşecek. hem bitcoin ağı için fazla güç gerekmeyecek hemde ayrı bir kanal olduğu için sistemi de oyalamayacaktır.

 

Arcane Research Norveçli bir kripto para birimlerini araştırmacı firmadır. Bu araştırma şirketine göre Lightning Network’ün kullanımı  oldukça hızlı bir büyüme sürecinde olduğu anlaşıldı. Daha çok günlük amaçlar için kullanılan ağ yapısı; 2029 yılına dek düzenli olarak onlarca trilyon dolar Lightning işlemi görecek bir Bitcoin (BTC) sahiplenme doğrultusunda olacağı tahmin edilmektedir.

Anket Firmasının Raporuna Göre

Kurum tarafından yapılan anket sonrası açıklanan raporda en dikkat çekici nokta iseLightning kullanımının aslında genel metriklerin gösterdiğinden daha çok patlama gerçekleştirdiği. Toplam ağ alanı ve kripto düğüm adeti gibi bilgiler bizlere Lightning Network’ün çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü göstermektedir.

Açıklanan verile göre Lightning node adeti son 30 günde %5 artış göstererek 27.600 seviyesine ulaşmış durumdadır. Açıklanan kanal adeti ise tam olarak %8 artarak 75.500 sayısına ulaşmıştır. Bununla birlikte Lightning kapasitesi %25 artarak 2.998 Bitcoin’e veya 152 milyon Dolara yükseldi.

Lightning Network’teki cüzdanlardan yapılan ödeme hacmindeki (USD) büyüme ve kamu kapasitesindeki (BTC) büyüme oranını göstermektedir.

Grafiği incelediğimiz zaman 2020 yılında %2 lik bir oranda kamu kapasitesi varmış. Fakat cüzdanlardan %12 oranında bir kullanım söz konusu olmuş. aynı zamanda aradan geçen 1 yıl sonrasında 2021 temmuz ve ağustos aylarındaki grafiği incelediğimiz zaman %12 den yaklaşık %80 lik bir artış ile %20 oranında cüzdanlardan bu yıldırım işlemleri kullanılmış.

Özellikle eylül ayına geldiğimiz zaman şunu fark ediyoruzki %94 oranında bir yıldırım ağı kullanımı söz konusu fakat kapasitesi %26’da kaldığı için bu transfer sürelerinde gecikmeler yaşanmış. Çünkü yeterli sayıda bir ağ olmadığı için transferlde gecikmeler yaşanmaktadır.