Bitcoin Donanım Cüzdanı: En İyi Bitcoin Cüzdanı!

Bitcoin Donanım Cüzdanı: En İyi Bitcoin Cüzdanı!

Bitcoin Donanım Cüzdanı: En İyi Bitcoin Cüzdanı!

Kripto cüzdanı, Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerinize yardımcı olan bir donanım yazılımıdır. Nano S, Trezor One, SafePal S1 vs. Son zamanlarda önemli bir yatırım aracı olarak Bitcoin'in ortaya çıkmasıyla, güvenli bir saklama ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

        İşte burada donanım cüzdanları devreye giriyor. Cüzdan türlerinin birçok çeşidi olmasına rağmen, donanım cüzdanları en güvenli saklama çözümünü sunar. Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki yatırımcılar için bu görünüşte karmaşık konuyu ayrıntılı bir şekilde ele alıyoruz ve donanım cüzdanlarını sizlere anlatıyoruz.

Donanım Cüzdanı Nedir?

        Bitcoin Donanım Cüzdanı, özel Bitcoin'lerinizi çevrimdışı bir ortamda güvenli bir şekilde saklayan fiziksel bir cihazdır. Özel Anahtarlar, Bitcoin'lerin sahipliğini kanıtlayan 64 karakterli doğrulanabilir dijital imzalardır.

        Bu cihazlar çevrimdışı olarak çalışır ve Bitcoin'leriniz ile kolayca hacklenebilen bilgisayarınız veya mobil cihazınız arasında tam bir izolasyon sağlar. Donanım Cüzdanları, Soğuk veya Çevrimdışı Kripto Cüzdanları olarak da adlandırılır.

        Donanım Cüzdanlarının özellikleri çoğunlukla marka ve modeline bağlıdır. Bu cüzdanlarda bekleyebileceğiniz bazı kullanım durumları şunlardır:

bitcoin donanım cüzdanları örnekler

Hardware Cüzdanları:
 Bitcoinlerin güvenli bir şekilde saklanmasının temelini oluşturmaktadır. Bu cüzdanlar, Bitcoinlerinizin özel anahtarlarını yerel ve çevrimdışı olarak depolar ve böylece güvenlik üst seviyelerde yer olur. Bitcoinlerin yanı sıra Ethereum ve Cardano gibi 1000'den fazla dijital para birimini depolayan donanım cüzdanları da mevcuttur.

Bitcoin göndermek ve almak:
 Bunun için, bir kripto borsası veya başka bir cüzdan kullanılabilir. Bitcoin göndermek için, öncelikle göndermek istediğiniz cüzdan veya borsanın adresini bilmelisiniz ve ardından ilgili miktarı belirtmelisiniz. Bitcoin almak için ise, kendi Bitcoin adresinizi belirtmeniz ve göndericiden istemeniz gerekiyor.

Bitcoin satın almak: 
Bazı donanım cüzdanlarının, kripto borsalarıyla bağlantı kurabilen uygulamaları vardır. Bu uygulamalar, Bitcoin satın aldıktan sonra otomatik olarak anahtarlarınızın depolandığı donanım cüzdanıyla bağlantı kurarlar. Ayrıca Bitcoin Cash satın alabilir ve bunları aynı cüzdanda depolayabilirsiniz. Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) 2017'de birbirinden ayrılmıştır (Hard Fork).

Bitcoinlerinizi Stake ederek kazanç sağlamak
Bunun için donanım cüzdanı ve uygun uygulamaların bir araya getirilmesi gerekir. Böylece, cüzdanınızdaki varlıklarınızın Stake edilmesiyle kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak, bu işlem için uygun bir platform ve uygulama bulunması gerekmektedir.

        Kripto dünyasında bilinen bir atasözü vardır: 'Anahtarlar senin elinde değilse, varlıkların senin değildir'. Bu temelde, Bitcoinlerinizi kontrol edebilmeniz için Private Key'lerinize sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Kripto borsalarında Bitcoinlerinizi bırakmak iyi bir uygulama değildir. Peki neden?

        Kripto borsaları tek bir zayıf noktadır ve geçmişte ve yakın zamanda farklı güvenlik açıkları yaşadık ve hacker'ların dijital para birimlerini çaldığını gördük. Mt. Gox olayı bu konuda acı bir hatırlatmadır. En güvenli yol, kripto varlıklarınızı bir cüzdanda saklamaktır.

 

En İyi Bitcoin Donanım Cüzdanları

        Bitcoin, herhangi bir kripto para birimine göre tek bir madeni para başına daha fazla yatırım gerektirir. Bitcoin, psödonomiktir, bu nedenle yatırımcılar Private Key'lerini tamamen koruyabilirler.

        Bazı yatırımcılar paralarını uzun vadeli saklamayı (HODL) tercih ederken, diğerleri büyük miktarlarda yatırım yaparlar. Bu nedenle, sahte koruma önlemleri alınmayan bir depolama çözümü bulmak önemlidir.

        Farklı türlerde birçok farklı donanım cüzdanı bulunmaktadır. Bazıları daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir, bazıları daha sade bir tasarıma sahiptir. Şimdi bunlara daha yakından bakalım.

 

Nano S

nano s

        Nano S, küçük bir OLED ekrana sahip USB benzeri küçük bir cihazdır. Cihazı Ledger Live uygulamasıyla birleştirmek, cihazı daha da güçlü hale getirir.

Kripto para birimlerinizi satın alın, ticaret yapın ve büyütün

3 adede kadar uygulama yükleyin

IOS, Android, MAC, Windows ve Linux ile uyumlu

Güvenli çip teknolojisi

 

Trezor One

        Bu, 1000'den fazla kriptoyu destekleyen başka bir giriş seviyesi donanım cüzdanıdır. Hem bu cüzdan hem de Ledger Nano S, kurumsal çevrelerde bile iyi bir üne sahiptir. Ledger Nano S'den farklı olarak, işlemlerinizi daha iyi gerçekleştirmek için daha büyük bir ekrana sahiptir.

Ethereum entegrasyonu

Yeni nesil şifre yöneticisi

Yöneticiler için güvenli SSH erişimi

2FA kimlik doğrulaması

Üçüncü Taraf Entegrasyonları

şifresiz giriş

GPG ile imzalayın ve şifreleyin

 

BitBox02

         İsviçre'den bir donanım cüzdanı. 1500'den fazla kripto para birimini ve ERC20 jetonunu destekler. O mobil özellikli. Saf bir Bitcoin sürümü veya çoklu sürüm satın alma seçeneğiniz vardır.

Bitcoin sürümü, Ledger Nano S ve Trezor One'dan daha pahalıdır (119$). Hem Trezor One hem de BitBox02 açık kaynaklıdır ve Tor desteği sunar.

Açık kaynak

Güvenli çip

Güvenli çoklu imza desteği

Yedekleme ve geri yükleme desteği

Uygulama İçi Talimatlar

 

SafePal S1

        Bu, bitcoinlerinizi kolayca saklamanıza izin veren başka bir donanım cüzdanıdır. Cüzdan, Binance Labs'tan geliyor ve 49$'a mal oluyor. Trezor T ve Ledger Nano X'e kıyasla nispeten ucuz.

Birden çok güvenlik sensörü katmanı

Kendini yok etme mekanizması

Rastgele numara üreticisi

EAL 5+ bağımsız güvenlik öğesi (endüstriyel sınıf kripto çipi)

 

Donanım Cüzdanına Nasıl Para Gönderilir

        Bir donanım cüzdanına kolayca para ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Coinbase'den Trezor One cüzdanına para transferi örneğini gösterelim.

1. Adım: Trezor cihazınızı bağlayın ve PIN'i girin
2. Adım: Transfer için hesabı seçin, örneğin Bitcoin
3. Adım: "Al"ı seçin ve tam cüzdan adresini taklit ettiğinizden emin olun (adresi doğrulayın).
4. Adım: Coinbase hesabınıza giriş yapın ve kontrol panelinde "Hesaplar"ı seçin.
5. Adım: Hesabı seçin (bu durumda Bitcoin) ve "Gönder"e tıklayın.
6. Adım: Trezor cüzdanınızın adresini girin ve işlemi tamamlayın.

Yazılım Cüzdanları İçin İse

Paranızı bir Coinbase hesabından Exodus gibi bir yazılım cüzdanına aktarmak istediğinizi varsayalım. İşte izlemeniz gereken adımlar:

Adım 1: Coinbase'e giriş yaparak portföyünüze erişin.
Adım 2: Bitcoin servetinizi bulun ve gönder'e tıklayın.
Adım 3: Sizden bir cüzdan adresi istenecektir. Bu, Bitcoin'lerinizi aktarmak istediğiniz adrestir (Exodus Wallet).
Adım 4: Exodus cüzdanına gidin, alınan cüzdanın adresini alın ve taklit edin
Adım 5: Alıcı adresini yapıştırın ve doğru olduğundan emin olun. Bitcoin işlemlerinin geri alınamaz olduğunu unutmayın.
Adım 6: Coinbase'den Exodus cüzdanına aktarımı gerçekleştirin. İşlemin başarılı olduğunu onaylayın