Birçok Bitcoin Sonsuza Dek Kayboldu

Birçok Bitcoin Sonsuza Dek Kayboldu

Birçok Bitcoin Sonsuza Dek Kayboldu

Bitcoin'in tarihi, blok zincirinde uzun süredir saklı kalması gereken madeni paralar ile başlamaktadır. Çünkü Ocak 2009'da dijital dünyada gün ışığına çıkan Genesis bloğu, 2022'ye kadar bir daha taşınmayacak olan 50 BTC'yi içeriyordu.

       Ancak Bitcoin de kayıp yaşayabiliyor. Yaklaşık 2015 yılında dünyanın ilk bitcoin borsası olan Mt.Gox bir kripto çöküşü başlayacaktı. Bu kripto para borsasında şüpheli bir hacker saldırısında 850.000 Bitcoin ortadan kayboldu. Birçok yatırımcının sıcak cüzdanlarında bulunan kripto paralar kayıplara karıştı. Mt. Gox her ne kadar geri ödemeleri gerçekleştireceğini söylesede geçen 8 yılda davalar hala devam ediyor.

       Bu hacker saldırılarına ek olarak, yatırımcıların özel anahtarlarını kaybetmesi, soğuk cüzdanları çöpe atması veya yanlış şifreler Bitcoin kayıplarının artmasına neden oluyor. Örnek vermek gerekirse James Howells isimli bir yatırımcı 2013'teki bir temizlik sırasında bir sabit diski çöpe atmasıyla ün kazandı. Bu sabit diskin içindeki Bitcoin adedi ise 8.000'idi.

       Ve görünüşe göre James Howells yalnız değildi. Çünkü Chainalysis'in verilerine göre 2023'te yaklaşık 1,46 milyon BTC sayacağız ve bu büyük olasılıkla blok zincirinin derinliklerinde sonsuza dek kaybolacak. Analistler burada “zombi paralar”dan bahsediyor. Yani kaybolan kripto paralar.

kayıp bitcoinler

 

Bu Bitcoinler Nereye Giti?

        Bu kripto paraların tümü aslında%100 kaybolmaz. Sadece blok zincirine takıldılar. Ve muhtemelen sonsuza kadar. Birisi yanlışlıkla kendi özel anahtarlarını tekrar bulmadıkça veya gelecekteki bir süper yapay zeka, bir kaba kuvvet saldırısı kullanarak özel güvenlik anahtarını tahmin etmeyi başaramazsa bu bitcoinler canlanması imkansızdır. Bu yüzden zombi paralar denmektedir. Bir uyanma ihtimali çok az olsa da vardır.

        Kayıp kripto paralar diyarına yapılan bu kısa gezi bir kez daha gösteriyor: Anahatarın yoksa kirpton da yoktur. Bir borsa saldırıya uğrasa da anahtarlarınızı başka bir şekilde kaybetmiş olsanız da, aynı ilke her zaman geçerlidir. Bitcoin ağında herkes kendi varlıklarının güvenliğinden sorumludur. Bu sebeple güvenmediğiniz cüzdanlara yatırımlarınızı aktarmayın.

 

Kendi Cüzdan Yazılımınızı Oluşturun

        Kripto cüzdan yazılımları, kripto paralarımızı güvenli olarak saklamakta olduğumuz alanlardır. Bu Binance, metamask, pancake veya gate olabilir. Fakat hack riskine karşı veya şirketin batması durumunda kripto paralarımız ciddi zararlar görebilir.

        Bu sorunu çözmek ise basit. Soğuk cüzdan veya kişisel kripto para cüzdan yazılımı. Soğuk cüzdanlar flash bellekler ile kripto paralarınızı güvene almayı sağlayan fiziksel aygıtlardır. Kaybolma veya temizlik sırasında çöpe gitme riskleri yüksektir.

        İkinci yöntem ise şahsınıza veya birkaç arkadaş grubunuza özel cüzdan yazılımlarıdır. Bu cüzdan yazılımaları kripto yazılım bilgisine sahip mühendsiler tarafından oluşturulur. Bitcoin ve diğer kripto paralarınızı bu alanlarda güvenli bir şekilde korumanıza olanak sağlar. 

       Bu tür yazılımlara sahip olmak isterseniz hemen bizler ile buradan iletişime geçebilirsiniz.