Basit Anlatımla Web 1.0 ,Web 2.0 ,Web 3.0 Nedir ?

Basit Anlatımla Web 1.0 ,Web 2.0 ,Web 3.0 Nedir ?

Basit Anlatımla Web 1.0 ,Web 2.0 ,Web 3.0 Nedir ?

İnternet 1986 yılında ortaya çıkması ile her yıl üzerine koyarak genişlemeye ve büyümeye devam etti. 2021 yılında yapılan araştırmada Dünya üzerinde 4,66 milyar insan internet ile etkileşim halinde bulunmaktadır. Bu sayı aynı zamanda Dünya nüfusunun %60’ına denk gelmektedir. Milyarlarca insan artık günlük hayatında bir çok işlemleri internet aracılığı ile sağlamaktadır. Banka transferleri , alış veriş veya eğitim.

Web 1.0 Dönemi : 1989 – 2005
Web 2.0 Dönemi : 2005- Günümüz
Web 3.0 Dönemi : Geleceğimiz.

Web sürümleri arasındaki farklar bariz ve basit farklardır. Fakat hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu farkların ortaya çıkışı sürümler arasında geçişe neden olmaktadır. Günümüzde Web 2.0 araçlarını aktif olarak bilerek veya farkında olmadan kullanmaktayız. Bu araçların içine Web 3.0 araçları da biraz biraz giriş yaptı. 2022 yılı itibari ile tam bir geçiş döneminde yaşıyoruz diyebiliriz.

Web 1.0

İnternet kavramının doğuşu ile başlayan dönemdir. İnterneti kullanmak hem pahalı hem de zordu. Bir çok şirket sadece bu alanda web siteleri hazırlanması için uzmanları işe aldı. İçerik oluşturucular ve kullanıcılar olarak düşündüğümüz zaman bu pastanın sadece %5’e yakın kısmı içerik oluşturuyor diğer tüm kullanıcılar sadece izleyici modda yer almaktaydı. Aynı dönemde her görüntüleme miktarı kadar ödemeler gerçekleştirildiği için internet kullanımı oldukça azdı. Bir arama motoru veya www olmadığı için kullanıcılar direkt olarak adres yazarak mevcut web sitelere ulaşabildiği dönemdir.

Web 2.0

İçerik oluşturucuların ve bloggerların devreye girdiği dönem bu dönemdir. İnternet ağının yayılması, www ortaya çıkışı ve internet fiyatlarının ucuzlaması ile birlikte artık internet erişimi Dünya genelinde artmaya başladı ve sosyal ağlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Facebook ,Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya platformları bu dönemlerde ortaya çıkmıştır.

Web 3.0

Yapay zeka ve nesnelerin haberleşmesi gibi terimler 3.0 için olmazsa olmazdır. Fakat web 2.0 ağı içerisinde zaten bunları aktif bir şekilde kullanıyoruz. Buradaki temel fark merkezi olmayan protokolleri çoğaltmaktır. Bunun en büyük öncüsü de kripto para ve Blockchain ağı olabilir. Şuan için ne zaman web 3.0 giriş yapacağım belli değil. Belki de Blockchain 3.0 olacak bunu kimse tahmin edemez fakat gelecekte ademi merkeziyetçilikten uzak bir dönem bizleri bekliyor olacak.