Backtesting Nedir ?

Backtesting Nedir ?

Backtesting Nedir ?

Backtesting , Dilimize çevrilmiş hali ile geriye doğru test etmek anlamını taşımaktadır. Para piyasalarda geçmiş de yaşanan al sat hareketlerinin analizlerine göre strateji belirleyen bir sistemdir. Backtesting Nedir ? sorusunun daha anlaşılır bir şekilde cevabı ise bir futbol kulübünün mayıs ayında maçlarını kaybettiğini fark ettiniz. Bir sonraki mayıs ayında da maçlarını kayıp edeceğini düşünerek bahis oynanmasıdır.

Para piyasalarında Backtesting işlemi manuel olarak grafik analizlerini kontrol ederek veya bilgisayar yazılımları ile gerçekleşmektedir. Sistemin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ne kadar fazla geriye dönük grafik bilgisine sahipseniz o kadar güvenli bir analiz sonucu ortaya çıkmaktadır.

Fakat Backtesting her zaman güvenli sonuçlar doğurmaz. Ayrıca sistemin verdiği sonuç mutlak gelecekte gerçekleşeceğini garanti veremez. Biraz bilimsel veri biraz da varsayımlar ile çalışmaktadır. Burada gelen verileri haber akışları ile desteklemek doğru harekete karar vermenize daha da yardımcı olacaktır.

BackTesting Modeli

Yukarıda yer almakta olan backtesting örneğinde üç farklı dönem çizgisel olarak gösterilmektedir. Model de siyah çizgi geçmiş dönemlerdeki aynı grafik sonucundan yola çıkarak öneri olarak ortaya çıkmaktadır. Finansal hareketin bu yönde gerçekleşeceğini bizlere göstermektedir.

Bakctesting modelini incelerken dikkat edilmesi gereken hususlar

Gelen sinyalin doğruluğunu manuel bir şekilde doğrulayın.

Modelin mevcut haber akışlarına ve ekonomik etkenlere uygun olup olmadığını belirleyin.

Modelde yer alan aksaklıkları belirleyin ve güncel şartlara göre geliştirin.

Model haricinde kötü bir haber akışı veya veri bulursanız modelin çalışacağına dair ümitler beslemeyin.

Sonuç Olarak

Bazı yatırımcılar para stratejisinin doğru veya yanlış olduğunu anlamak ister. Bu noktada Backtesting similasyonu üzerinde denemeler gerçekleştirerek stratejisini test etmektedir. Eğer mevcut strateji model ile uyumlu şekilde ilerliyorsa artık gerçek anlamda işlemler yapmaya başlayabilir.

Bakctesting işlemi her zaman doğru veriyi bizlere sunmaz. Bu da biraz da tecrübe edinerek sahipleneceğiniz bir bilgidir. Çoğu bölgelerde oluşan çukurlar sizlere para kaybettirebilir. Bir çok teknik araştırmalardan sonra kendi kripto para beklentilerinizi dikkate alarak backtestingi bir destek aracı olarak kullanmanız daha olumludur.