Yeni Kripto Dolandırıcılık Yöntemi FAKE COİN

Yeni Kripto Dolandırıcılık Yöntemi FAKE COİN

Yeni Kripto Dolandırıcılık Yöntemi FAKE COİN

Kripto para dünyasında bir çok dolandırıcılık yöntemlerinin yanına yeni bir yöntem daha eklendi. Yenileşen ve sanallaşan dünyamızda dolandırıcıların sayısı git gide artmaya devam ediyor. Özellikle kripto para alanındaki dolandırılma sayısının artmasındaki en büyük etken izinin sürülemiyor olmasıdır. Son verilere göre kirpto alanında dolandırıcılık sayısının %81 oranında artış gösterdiği ve  7.7 milyar dolara ulaştığı belirlendi.

KMSpico ile yapılan dolandırıcılıklara değindik , farklı ağ yapıları üzerinden telefonunuza sızan virüslerden bahsettik. Şimdi ise sizlere dolandırıcıların en yeni ve popüler olan yöntemi açıklıyoruz. Onlar için biraz para harcamaları veya yazılım geliştirmeleri gerektirse de kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı ile bu işlemi yapıyorlar.

Yeni Yöntem Ne ve Nasıl İşliyor ?

Kripto dünyasında belki de ilk kez yazılan bu yöntemin şuan için bir adı bulunmuyor fakat Fake Coin (sahte coin) diyebiliriz sanırım. Piyasaya yeni girmiş bir coin düşünelim örneğin adı cryptosoftware olsun. Gerekli yazılımlar hazırlandı logolar tamamlandı ve BEP20 ağı üzerinden ön satış işlemleri tamamlandı yenice taze vaat veren ve geleceği olabilecek bir coin.

Telegram grupları üzerinden fan sayfası oluşturuldu. İnsanlar nasıl alacaklarını sormak için gruplarda birbirleri ile yardımlaşır halde devam ediyor. Bu yardımlaşmanın sebebi yeni coinler belli başlı borsalarda yer almadığı için insanlar nasıl alınacağı konusunda birbirleri ile yardımlaşıyor.

Bu durumu fark eden dolandırıcılar hazır taslakları ve kodları kullanarak bire bir logo ve web site hazırlayarak farklı bir ağ üzerinden coini oluşturuyorlar. BEP20 ağı değil de ERC20 ağında cryptosoftware coini oluşturduklarını varsayalım. İkinci aşama olarak telegram gruplarına sızıyorlar önce güven tazeliyorlar. Daha sonrasında ise orijinal coinde alım aşamasında yardım isteyen arkadaşlara adres olarak Fake Coin ağ adresini gönderiyorlar ve kendi oluşturdukları sahte coinleri telegram üzerinden satıyorlar.

Bu şekilde bir çok yatırımcı dolandırıldı. Görünüşte mevcut coinden hiç bir farkı olmayan bu coini aldılar. Yatırdıkları para da dolandırıcıların eline geçmiş oldu. Kripto para alım satım işlemleri yaparken oldukça dikkatli olmanızı ve size yardım etmek isteyen insanlara güvenirken bir kez daha dikkat etmeniz gerekiyor.