Volkan Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Volkan Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Volkan Bitcoin Madenciliği Nedir ?

El Salvador Hükümet Reisi  Bitcoin için ilkleri yapma konusunda devamlılık göstermekte. Başka bu sefer de volkanlar aracılığı ile çıkarılan ilk Bitcoin’i twitter üzerinden duyurdu. Bahsettiğimiz volkanlar bildiğimiz dağlar ve lavlardan oluşan doğal yapılardır.

El Salvador hükümeti başkanı Nayib Bukele bugün “Hala test ediyor ve kuruyoruz, ancak bu resmen yanardağdan çıkan ilk Bitcoin madenciliği” dedi.

El Salvador’ da bulunan mevcut aktif yanardağlarını Bitcoin madenciliği yapmak için kullanma düşüncesi ortaya çıkan yeni bire düşünce değil aslında.  Geçtiğimiz mayıs ayında ülkenin Bitcoin Yasasına geçiş yapması ile BTC kripto para birimini yasal para birimi olarak ilan ettikten sonra El Salvador Başkanı  , El Salvador’un Bitcoin’i mining yapmak için ülkede bulunan aktif volkanlar sayesinde jeotermal enerjiyi etkili olarak kullanmak istedi ve  devlete ait bir şirketin madencilik tesislerine emir verdi. Bu tesislerde mining işlemi için büyük bir gider olan elektrik giderini jeotermal elektrik ile karşılamak istedi.

Bu twitten bir kaç gün önce El Salvador Başkanı Bukele, volkan enerjisinden ortaya çıkan jeotermal enerjisi ile çalışacak mining sistemi hakkında bir kaç video paylaşmıştı .Kaç adet kripto para minin işleminde kullanılan cihazın belli olmadığı ve sistemin ne kadarlık bir elektrik ihtiyacını karşıladığı hakkında pek çok açıklamada yapılmadı. Bu konu ise şuanlık sadece merak konusu olarak ortada yer almaktadır.

El Salvador Başkanı Bukele ayrıca Chivo BTC cüzdanıyla (El Salvadorda kullanılan herkese 30 dolar hediyeli şekilde verilen kripto para cüzdanı) ilgili artan başvuru sayısı ve 1 Ekim tarihinde paylaştığı tweet’ine göre “2,73 milyon kişi zaten chivowallet kullnmakta” diye kamuoyuna bildirimde bulundur. Ayrıca, 21 Eylül 2021 tarihinde, o iddia numara bir hafta sonra o sırada uygulama, 1,1 kullanıcılarını veya ülke nüfusunun% 17’sini vardı oldu ABD Doları 2.25M. O ekledi şimdi 180 yeni kullanıcılar her dakika (kullanıcılar değil indirme)”olduğunu. Her gün 1 milyon dolar havale alınıyor.”

Bununla birlikte El Salvador hükümeti ülkede kullanılmakta olan resmi cüzdan Chivo, bitcoin cüzdanını tanıtmak için çalışmaya propaganda çalışmalarına aralıksız devam etmekte ve daha geçen gün, uygulamayı kullanan vatandaşların ve işletmelerin küresel fiyatların yükseldiği sırada indirimli fiyattan araçlarına istedikleri yakıtı satın almalarına izin verildiğini açıkladı.