Stop Limit Nedir ?

Stop Limit Nedir ?

Stop Limit Nedir ?

Stop Loss veya Stop Limit Kripto Para Borsalarında yatırımcıları güven altında tutan bir işlemdir. Yatırımcılar almış oldukları token veya coinler için fazla kayıp yaşamamak için stop limitler koymaktadırlar bu stop limitleri ile belirledikleri noktalardan satışlar yaparak en düşük zararlar ile sistemden çıkmaları otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Stop Limit bir x Coini aldıktan sonra yükselmesini beklerken her ihtimale karşı aldığınız önleme denmektedir. Örneğimizi Bitcoin üzerinden verelim. 45.000$ seviyesinden bir BTC aldık. BTC’nin şuan ki destek noktasını 42 .000 $ dolar tahmin ettiğimiz zaman kullandığımız kripto para borsasında bir stop limit işlemi açarız. Burada değer olarak 42.000 $ seviyesini gireriz ve eğer biz işteyken , metrodayken veya uyurken BTC bu stop limit seviyesine inerse sistem otomatik olarak çalışır ve burada satış yapar. Bu şekilde daha fazla zarar yapmanızın önüne geçmiş olursunuz.

Stop Limit Nasıl Eklenir ?

Stop Limit veya Loss eklemek için her borsada biraz farklılık gösterebilmektedir. Spot işlemlerde veya kaldıraçlı işlemlerde de kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Bunun için aldığınız coinin satış ekranından stop loss seçeneğinden veya kaldıraç ekranından kar zarar durdur ekranından basit işlemler ile kendi sahip olduğunuz coin için stop limit ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ani sert hareketlerde bazen de olsa stop limitler çalışmıyor burada da dikkatli olmanızı belirtmemiz gerekir. Sert hareketlerde stoplar çalışmıyor ve alıcı olmadığı için mal elinizde kalma ihtimali ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kripto para alanında işlem yaparken oldukça dikkatli olmanızda fayda vardır. Her işlem geri dönülemez zararlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Her açtığınız işlemde mutlaka stop limit kullanmanız gerekir. Bu şekilde büyük zararlardan birazda olsa kendiniz koruma kalkanı oluşturmuş olursunuz. Stop limitte tüm bakiyeniz yerine belli aralıklar ile belli yüzdelerinizi stop yapmak daha da kalkanınızı güçlendiren bir detay olarak da kullanabilirsiniz.

Kripto para yatımcıları genel olarak bu hizmeti kullanırken bir çok yeni yatırımcı stop koymadığı veya nereye koyacağını bilmediği için büyük kayıplar yaşamaktadır. Bu alanda dikkatli işlemler açarak kazancınızı mutlaka koruma altına almanız gerekmektedir.