SHA Algoritması Nedir ?

SHA Algoritması Nedir ?

SHA Algoritması Nedir ?

İngilizcede Secure Hash Algorithms (SHA) olarak adlandırılan Güvenli Hash Algoritması verilerimizin şifrelenerek sanal ortamda bulunan hırsızlara karşı korunması ve saklanması anlamına gelmektedir. Günümüz dünyasında daha çok kripto varlıklar üzerinde etkili bir şekilde kullanılan bu algoritma sayesinde bir çok transfer işlemleri veya bilgiler sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir ve saklanmaktadır.

Birden çok sürümü bulunan Hash Algoritması kriptolama tekniği ile bilginin ele geçirilmesini ve çalınmasını engellemek amacı ile geliştirilmiştir. Bilgi kendi formatından Hash formatına çevrildikten sonra saklanır. Eğer bilginin orijinal şeklindeki haline ihtiyaç duyulması durumunda ise bilgi tekrardan eski formuna gelebilir. Eski forma her SHA algoritması tarafından geri döndürülemez. (Ör: SHA256 Formunda bilgiler tek yönlüdür tekrar eski haline geri getirilemez.)

Örneğin SHA 224 sürümü ile belirlenen bu kelimeler (“köpek okul banka çevre sağlık defter uzay kripto”) kriptolama tekniği ile birlikte şifrelendikten sonra 0x730e109bd7a6u32b1cb9d9a96aa2325d2430367ddbc0c38bpy911986 şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu yukarıda verilen kelimelerde herhangi bir harf veya nokta değişiminde ise tüm şifre baştan bir değişim yaşamaktadır.

SHA Algoritması Sürümleri

21.yüzyılın en değerli ürünü olan veri , sürekli hack ve çalınma riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tehdit durumu dolayısıyla bilginin güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklanma isteği doğrultusunda SHA algoritması ortaya çıkmıştır. SHA algoritmaları kullanılan fonksiyona göre aldığı boyut değişim göstermektedir.

SHA1 Algoritması 160 Bit. (2017’de çarpışmalar tespit edildiği için artık güvenli olmadığına kanaat getirilmiştir. )

SHA-256 Algoritması 256 Bit. ( Daha çok Bitcoin adresi oluşturma ve BTC madenciliği için kullanılmaktadır. )

SHA-384 Algoritması 384 Bit. (2001 yılında yayınlandı herhangi bir çakışma bulunamadı.)

SHA-512 Algoritması 512 Bit . (2015 yılında yayınlandı , mesaj boyutu limitsiz olan tek ve son sürümdür.)

SHA Algoritması günlük hayatımızın her alanında farkında olmasak da bulunmaktadır. Bir Pos cihazı ile ödeme gerçekleştirmek istediğimizde veya bir elektronik imza kullanacağımız sırada arka planda sürekli olarak çalışmaktadır.

SHA Algoritması Özet

64 Basamaklı Bir Şifre Oluşturmaktadır.

Birden fazla sürümü bulunmaktadır. SHA-256 sürümü gibi bazıları tek yönlüdür ve verinin orijinaline geri dönüş yapılamaz.

Hack ve çalınma ihtimallerini en düşük seviyeye indirmektedir.

SHA1 Algoritması artık güçsüz bulunmuştur ve kullanımı azalmıştır.

Günlük hayatımızda tüm şifreli işlemlerde neredeyse SHA Algoritması kullanılmaktadır.