Rusya’da Blockchain Ne Durumda ?

Rusya’da Blockchain Ne Durumda ?

Rusya’da Blockchain Ne Durumda ?

Rusya’da yapılan son anket çalışmalarına göre, Rus şirketlerin blockchain teknolojisine olan güvenleri ve ilgisi düşüşe geçmiş durumda.

Anket sonucunda hazırlanan raporlara göre, anketçiler tarafından yapılmış Dell Teknolojileri tekno., petrol ve doğal gaz, iletişim sektörü, hastane sektörü, sağlık, sigorta ve finansal hizmetler sektörlerinde aktif olarak çalışan şirketlerin dahil geçtiğimiz 365 günde Rusya’dan 200 şirket ve çalışanları bu ankete katılım göstermiş durumda.

Yapılan anket çalışması sonrası Rus şirketlerinin ve çalışanlarının 2018 yılına göre blockchain teknolojisine olan güven ve talepin 2018 yılına göre 3 katy daha gerilediğini göstermiş durumda. Dünya da popülaritesi artarken Rusya’da neden düştüğü tam bir soru işareti yaratmaktadır.

Bundan üç yıl önce yapılan son çalışmada, ankete katılan Rus çalışanlarının ve firmalarının %29’u önümüzdeki bir ila üç yıl içinde kesinlikle blockchain teknolojisine bir köşesinden yatırım yapacaklarını düşündüklerini anket çalışmasında belirtmişti.Fakat son yapılan anket çalışmasında ise bu rakamın %8 lere kadar gerilediği gözükmetkedir.

Anketi yapan şirket , blockchain teknolojisinden vazgeçerek Rus şirketlerinin blockchain teknolojisinin yerine ticari ve endüstriyel otonomlar dahil olmak üzere diğer dijital çağ ürünlerine yatırım yapma düşüncesini giderek daha fazla oranla yükseldiğini belirttiler.

Ayrıca, anket şirketinin yayınlamış olduğu raporda uzmanlar, blockchaini herkes için olmasa da bazı sektörlerin teknoloji anlamında hala ciddi olduğunu göstererek, “blok zincirinin benimsenmesi için büyük, ancak yapılmış projelerin”, örneğin “güç (enerjy) sektöründe” hala iyi olduğunu iddia etmektedir. ”

Rusya hükümeti aslında işin başında blockchain teknolojisini oldukça önemsiyordu. Şirketlerde bu doğrultuda yatırımlarını blockchaine yapıyordu. Hatta gelecek seçimlerde blockchain teknolojisinin aktif olarak kullanılması fikrini bile ortaya atmışlardı. Fakat arada geçen 3 yıldan sonra blockchain teknolojisine körelmişler gibi. Neden olduğu şuanlık bir netlik kazanmıyor.

2019 yılında hükümetin aldığı karar doğrultusunda blockchain teknolojisine  1 milyar ABD Doları’nın üzerinde harcamaya ayarlamıştı. Fakat geçen yıllarda artık bu miktardan vazgeçen Ruslar 240 milyon amerikan dolarına kadar gerilemiş durumda. Artık yatırımlarını bile 4te 3 oranında düşürmüş durumda. Rusların neden böyle bir karar aldığı tartışılırken blockchaine olan güven tüm rus şirketler ve halkı tarafından da ilgi kaybediyor.