NFT’lerin Çoğu Neden Ethereum’da ?

NFT’lerin Çoğu Neden Ethereum’da ?

22 Mayıs 2022

NFT’lerin Çoğu Neden Ethereum’da ?

Değiştirilmesi imkansız olan belirteçler yani NFT’ler geçtiğimiz yıldan itibaren sanat, spor ve oyun dünyasına damgasını vurmaya devam ediyor. Peki NFT pastasının büyük bir bir dilimi neden Ethereum ağı içinde yer alıyor ? Diğer ağ yapılarına göre avantajları ve dezavantajları nelerdir ? İnceleyelim.

Ethereum , Bitcoin , Doge veya Avax gibi normal bir kripto para birimidir. Alınır satılır takaslanabilir bir yapıya sahip olmaktadır. Fakat kendisini diğer coinlerden ayıran en büyük fark ek bilgi depolaması ve akıllı sözleşme yapılabilmesidir.

NFT Lideri Ethereum

Kripto para dünyası Bitcoin ve diğer ağlar olarak ikiye ayrılır. Burada “diğer” grubunun lideri de Ethereumdur. Ethereum bir çok altcoine ev sahipli yapmaktadır. Son derece güvenli ve hızlı çalışan bir mimariye sahip olan Ethereum , Merkeziyeti olmayan pazarda açık ara lider olarak yerini korumaktadır.

Kolay erişim ve güven hissiyatı sebebi ile bir çok sanatçı Ethereum tabanlı alanlarda NFT’lerini sergilemektedir. Fakat burada bazı riskler yok değil. Örneğin bir gün Vitaly Dmitriyevich çıkıp beceremedik dediği zaman koca bir dağ yığını birden yok olabilir. Bununla birlikte Ethereum’da bulunan riskli faktörlerden biri de ağ yoğunluğunun fazla olmasından dolayı işlem ücretlerinin yüksek seviyelerde gerçekleşmesidir.

NFT oluşturucuları tüm bunlara rağmen Rarible, OpenSea ve Nifty Gateway gibi Ethereum tabanlı NFT pazarlarını aktif olarak kullanmaya devam etmektedir. Örneğin Cem Yılmaz karikatür NFT’lerini OpenSea’da yayınlamıştı. Ethereum’un bu yüksek maliyetlerinden bunalan kullanıcılar ise alternatif bir NFT destekleyen ağ yapısı olan Solana ağına geçiş yapmaya başladı.

NFT’de Solana ve Ethereum Savaşı !

Ethereum ağı içerisinde Proof Of Work onaylama sistemi kullanılmaktadır. Ortaya çıkan yüksek gaz ücretleri ve yoğun ağ yapısının başlıca sebebi PoW’ dur. ETH 2.0 güncellemesi ile bu sistemden vazgeçmeyi hedefleyen Ethereum NFT pazar liderliğini kaybetmemek için biraz acele etmeli.

Ethereum bu güncellemeyi yapmakta gecikirse , Solana ağının kullandığı SOL para birimi hızlı ve düşük gaz ücretleri ile bir çok NFT sanatçısını kendisine çekmeye devam edecektir. SolSea NFT pazarı ile birlikte hızlı yükselişe devam edecekler gibi gözükmektedir.