NFT Nedir ?

NFT Nedir ?

NFT Nedir ?

NFT Nedir ? Benzersiz ve değiştirilmesi mümkün olmayan anlamına gelmektedir. Amerika’da popüler olan eski oyuncu kartlarını bu alanda örnek gösterebiliriz. Bir oyuncu kartı milyon dolar fiyatlar ile alıcı bulabiliyor ve bu oyuncu kartları çok nadirdir. NFTlerde oyuncu kartları gibi nadir ve sadece başkasına takas edilebilir , değiştirilemez ve benzersizdir.

NFT herhangi bir şey olabilmektedir. Bu bir çizim , sanat eseri , video , tweet veya bir metin olabilir. Dijital ürüne çevrilen bu varlıklar tekdir ve artık herhangi bir değişime uğrayamazlar.

NFT’leri evimizin tapusuna veya aracımızın ruhsatına da örnek gösterebiliriz. Aracımızı satarken noter aracılığı ile para karşılığı farklı bir şahısa takaslarız yani satarız. Blockchain ağında da bu işlem akıllı sözleşmeler ile noter görevini sağlamaktadır. Transfer işleminiz akıllı sözleşmeler ile gerçekleşir ve takas gerçekleşir.

NFT , Bitcoin ve Ethereum

NFT Ethereum ağında bir parçadır. Ethereum , Bitcoin’e rağmen NFT’leri destekleyen bir kodlama ile oluşturulmuştur. Bu yüzden piyasada bulanan bir çok NFT ETH ile alınıp satılmaktadır. Farklı coin ve ağlarında NFT destekleri bulunmaktadır. Buna neden olan ana etkenlerden biri de popüler olmasıdır.

Bitcoin’de NFT’nin olmamasının başlıca sebebi ise Bitcoin’in değişilebilir bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

NFT’leri Başkası da Kullanıyor Almanın Ne Anlamı Var ?

3,600 $ Satılan NFT

Bir videoyu ele alalım. Binlerce dolar ödeyip NFT olarak sahiplenen bir şahıs var olsun. Diğer tüm insanlar da aynı videoyu indirme araçları ile Youtube’den rahat bir şekilde indirebilmektedir. Fakat NFT bu videonun kopyalanamayacak bir şekilde var olmasını sağlayan bir yapıdır. Tüm sorunlar bu noktada başlamaktadır.

Satın alan kişi bu varlığının esas sahibidir ve telif hakkında bulunabilmektedir. Herkes bu videoyu indirebilir fakat bu videonun tek sahibi vardır o da satın alan kişidir.

Bir İnsan Neden NFT Satın Alır ?

Bizlere garip gelse de Avrupa ve Amerika’da sanatçılara destek olmak amacı ile yaptıkları çalışmalar topluluklar tarafından satın alınmaktadır. Bir diğer neden ise Eminem gibi Cyberpunck NFT’sini satın alarak profil resmi olarak sayfasında kullanma imkanı sunmaktır. Tabi bu nedenler arasında ki en büyük faktör ise popülaritedir. Bir şey ne kadar popüler olursa o kadar insan bu alanda heveslenir ve bu alanda yer almak ister.