Kripto’ya Türkiye’den Güzel Haber !

Kripto’ya Türkiye’den Güzel Haber !

Kripto’ya Türkiye’den Güzel Haber !

Kripto Dünya’sında uzun bir süredir hava kalan konu olan Vergi konusu hakkında bugün yeni bir açıklama gelmiş durumda. Bu konuyu netleştirmek için bir komisyon kurulmuş ve detaylı araştırmalar yapmaktaydılar. Şuan’da yapılan en çok açıklama da ise vergi anlamında bazı sözler dile geldi.

Önümüzdeki ay Meclis açıldıktan sonra meclisin önüne gelecek bir paketlerden biri internet kazançların vergisi olan vergi paketidir. Meclisin bu paketi onaylayıp onaylamaması şu anlık merak konusu.

Bir çok mecra tarafından dile getirilen ” Bu paket meclis onayından geçerse internet ortamından kazanılan tüm paralara %15 vergi kesileceği yazılmıştı.” Bu noktada merak edilen konu ise kripto para borsalarından kazanılan paralar bu vergi paketinin içinde mi yoksa dışında mı yer alacağı idi.

Yaptığımız araştırmalar sonucu hem yerel hem de ulusal basında bu paketin içinde Kripto Dünyasından kazanılan paraların yer almadığını görmüş olduk. İlerleyen günlerde paket detayı meclis açılması ile birlikte ortaya çıkacaktır.

Peki Kimler İçin Geçerli Bu Vergi Paketi

Youtube üzerinden aktif olarak kazanç sağlayan herkes den %15 oranında vergi kesilecektir. Bu nokta da eğer kazançlarınız banka hesabına geçmiyor ise Google Ads içinde bakiye olarak kalıyor ise burada vergi kesilmeyecektir. Çoğu insanlar tarafından direk bankalar aracılığı ile %15 oranında vergi kesileceğini belirtmektedir.

Belli miktarı geçen yayıncılar için ayrı bir vergi yasasına veya grubuna dahil olacaktır. Bu noktada büyük ihtimal şirket açma zorunluluğu gelecek gibi durmaktadır.

Dijital Vergi Dairesi oluşturulacak ve yüksek oranda kazanç sağlayan youtube kanalları izlenecek.

Defter tutma zorunluluğu internet ortamından kazanç sağlayanlar için durdurulacak.

Yeni moda haline gelen karavan turizmine özel bir vergi gelecek.

Bazı oluşan brokratik engeller de ortadan kaldırılacaktır.

Paketin genel yapası bu şekilde olduğu içeriden sızdırılan ve haber kanallarında yer alana bilgiler bu şekilde. Kripto dünyası için ayrı bir vergilendirme olayı geleceğini pek zannetmiyoruz. Tüm yatırımcılar işlemlerini şu anlık vergi ödemeden kolay bir şekilde devam etmektedir. Gelecek yıllarda ülkelerin kripto para dünyasına bakış açısına göre farklı kararlar alabilir. Bu noktada iktidar değişimleri bile bir çok kararı değiştirebilir.