Kripto’da Panik Satışı Nedir ?

Kripto’da Panik Satışı Nedir ?

Kripto’da Panik Satışı Nedir ?

Kripto para borsalarında ve normal hisse borsalarında sıkça dile getirilen bir terim olan Panik Satış nedir ? Panik satış hangi durumlarda yapılmaktadır ? Zarar durdurmak ile farkları nelerdir ? Siz kripto para yatırımcılarına bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Panik Satış kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcıların aldıkları coin veya tokenlerin ani düşüşler yaşaması sonucu ortaya çıkmaktadır. x coini %10 luk bir sert düşüş yaşadıktan sonra yeni yatırımcı panik havası içerisinde kendisini bulmaktadır. Panik anında mantıklı kararlar alamayan yatırımcı da daha fazla para kaybetmemek adına elindeki x coini satmak istemektedir. Bu işlem panik satışı veya halk arasında “keriz silkelenmesi” olarak adlandırılmaktadır.

Panik Satışı Hangi Durumlarda Yapılıyor ?

Panik satışı kripto para borsalarında alınmış olan coinin yaptığı ani hareketler sonrası yapılmaktadır. Özellikle de ilk 24 saat içerisinde yeni yatırımcı sert düşüşlerin devam edeceği düşüncesine kapılarak hiç bir teknik analiz incelemesine bağlı olmadan aldığı coini hızlıca elden çıkarmak istemektedir.

Ünlü yatırımcı Warren Buffet bir ropörtajında şu sözlere yer vermektedir. ” 100.000 dolara bir ev aldınınız 3 gün sonra bazı olaylar sebebi ile evinizin değeri 90.000 dolara düştü siz 3 gün önce aldığınız evi 10 bin dolar zarar ile satar mısınız ? Bu sözler aslında kripto para yatırımı yaparken sabırlı olmamızı ve zararına satıştan kaçınmamız gerektiğini bizlere anlatmaktadır. Maalesef yerli yatırımcı hızlı bir şekilde zengin olmak istiyor. Fakat kripto veya farklı borsalarda para kazanmanın tek yolu sabır.

Zarar Durdurmak ile Panik Satışı Arasındaki Fark Nedir ?

Panik satışını yukarıda detaylı bir şekilde sizlere anlattık. Fakat panik satışına çok benzeyen ve tam aksine paranızı kurtarmanızı sağlayan zarar durdurmak terimi nedir ? Zarar durdurmak teriminin arkasında kesinlikle bir teknik analiz vardır. Yani destek ve direnç noktalarına hakim bir yatırımcı vardır.

Yatırımcı almış olduğu x coinin destek ve direnç noktalarını çizmiş olduğu grafikler aracılığı ile tahmin etmektedir. genellikle bu tip yatırımcılar koydukları stoplar ile zararlarını durdurmaktadır. Diyelim ki bir x coini 1.destek noktası 1,30$ 2. destek noktası 1.0 $ olsun. bu yatırımcı 1,29$ seviyesinde stop zarar durdur emirini sisteme girmektedir. Çünkü biliyor ki eğer 1,30 dolarlık değer kırılırsa 1,0 dolara kadar düşebilir. Bu şekilde de aradaki kaybını kaybetmeden zararını durdurmuş olur.

Panik satışı ile zarar durdurmak arasındaki temek fark teknik analiz bilgisidir.