Kripto’da Escrow Nedir ?

Kripto’da Escrow Nedir ?

Kripto’da Escrow Nedir ?

İnsanoğlu varoluşundan beri bir mala sahip olmak için değerli eşya, kağıt veya değerli madenler ile ödeme yapmaktadır. Fakat bu ödeme gerçekleştirilirken sürekli bir güven problemi oluşmakta idi. Verdiğiniz malın karşılığında eski çağlarda öldürülme biraz geçmişte ise dolandırılma riski. Gelişen ve yenileşen Dünya’da ise artık online alış veriş siteleri ile güvenli bir şekilde istediğimiz ürüne sahip olabiliyoruz. Tüm bu güvenin arkasında da Escrow (emanet) sistemi yatmaktadır.

Escrow sistemi bir alış veriş yaparken ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra paranın mevcut web sitenin havuzunda tutulması anlamına gelmektedir. Alış veriş tamamlandıktan sonra bu para güvenli bir şekilde satıcıya aktarılmaktadır. Escrow , tüm alıcıları ve satıcıları bir araya getiren çark gibidir. Tüm varlıkları elinde tutan üçüncü taraf şahıs olarak da adlandırılabilir.

Kripto Alnında Escrow’un Önemi !

Escrow (emanet) Bir sözleşme veya takas işlemi gerçekleşene kadar tüm varlıkları elinde tutan bir scripttir. Bu script tüm kripto para borsaları tarafından kullanılmaktadır. Bizler kripto alım satım işlemlerini gerçekleştirirken arka planda çalışan bu sistemin farkında olmayız. Diyelim ki A kripto para borsasından bir kripto para alacaksınız. Bu işlemi gerçekleştirmek için bu kripto parayı satan kişiye ödeme yapmamız gerekir. Bu işleme başladığınız anda ödediğiniz para Escrow kasasına yerleşir ve karşı tarafın sahip olduğu kripto para da aynı şekilde farklı bir kasa da saklanır.

Escow scripti iki tarafında işlemlerini doğru bir şekilde tamamladığını fark ettiği anda sistem kasalarda bulunan nakit ve kripto parayı karşı taraflara hızlı bir şekilde ulaştırır. Burada asıl amaç güvenli bir şekilde kripto para ticaretini iki taraf için gerçekleştirmektir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da Escrow sisteminin kusursuz veya hacklenmeyecek bir sistem olmamasıdır. Kripto para ticaretleriniz güvenli kripto para borsalarından gerçekleştirmeniz güvenlik zafiyeti olan borsalardan da uzak durmanız gerekmektedir.