Kripto Stake Etmek Nedir ?

Kripto Stake Etmek Nedir ?

Kripto Stake Etmek Nedir ?

Kripto Para Dünyasında Stake veya Stake etmek terimi , mevcut cüzdanda bulundurduğunuz coinlerinizi belli süreler aralığı ile saklamak veya kilitlemek anlamına gelmektedir. Stake özelliği ile birlikte sisteme vermiş olduğunuz kilitli coinler sayesinde bir kazanç elde edersiniz. Bu kazancın oranı ise ne kadarlık bir zaman diliminde Stake yaptığınız belirlemektedir.

Stake özelliği genellikle holder olan kullanıcıların sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Ellerindeki tokenleri uzun zaman zarfında saklamayı planlayan yatırımcılar bu zaman diliminde de kazanç sağlamak için stake yani kilitleme işlemleri yapmaktadır.

Elinizde 1000 adet Avax olduğunu düşünelim burada sistem sizlere seçenek sunmaktadır.
1 Ay Saklamak Koşulu ile %4 kar.
2 Ay Saklamak Koşulu ile %8 kar.
3 Ay Saklamak Koşulu ile %15 kar.

Not: Eğer stake ettiğiniz coinde zarar durumu oluşacağını düşünüyorsanız stake işlemini iptal edebilirsiniz. Fakat stake sürecinde kazandığını coinler hesabınıza aktarılmaz.

Güncel Stake Oranları Nelerdir ?

Bir çok kripto para borsalarında stake özelliği aktif olmaktadır. En çok kullanılan ve en fazla hacme sahip olan Binance borsasında mevcut stake oranları şu şekildedir.

Ada

30 Gün % 7,75 Kar

60 Gün % 8,24 Kar

90 Gün % 10,43 Kar

Avax

30 Gün % 11,25 Kar

60 Gün % 13,26 Kar

90 Gün % 15,24 Kar

Sol

30 Gün % 8,78 Kar

60 Gün % 9,25 Kar

90 Gün % 11,25 Kar

Stake Zararları Nelerdir ?

Stake zararları direk olarak yoktur. Fakat dolaylı yollardan yatırımcıları etkileyebilmektedir. Çevre faktör olarak adlandırdığımız bu durumlar şu şekilde olabilir. Stake yapacağınız coinin uzun süreli bir çalışma programı olmalı ve güven veren bir yapı içerisinde yer almalıdır.

Stake ettiğiniz coin’in sert düşüşler yaşaması.

Stake ettiğiniz borsasın çökmesi veya dolandırıcılık adına kayıplara karışması.