Kripto Para Yatırım Türleri

Kripto Para Yatırım Türleri

Kripto Para Yatırım Türleri

Kripto Para Yatırım Türleri Kripto Para dijital ortamda kod satırları ile oluşturulmuş akıllı jetonlardır. Bu varlıklar sanal dünyada geleceği inşa etmek için çalışmaktadır. Bir çok yatırımcı kripto para satın alarak yatırım aracı olarak uzun vadede saklamaktadır. Kripto paralar ani ve sert hareketlerinden dolayı kısa ve orta vadede yüksek kazançlar veya yüksek kayıplar yaşatabilmektedir.

Kripto Yatırımları üç farklı seçenek halinde gerçekleşmektedir. Bunlar soğuk cüzdan, sıcak cüzdan ve kripto para fonlarıdır. Bu noktada yatırımcılar istedikleri alanlarda yatırımlarını gerçekleştirebilmektedir. Peki alanları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Sıcak Cüzdan Nedir ?

Sıcak Cüzdan Nedir ? Sıcak cüzdan kripto varlıklarınıza kolayca erişebileceğiniz ve alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz borsa yazılımlarından oluşmaktadır. Hisse senedi gibi alım satım işlemlerini anlık olarak gerçekleştirebileceğiniz bir ekosistemdir. Bu alanda birden fazla kripto para borsası mevcuttur.

Kripto para borsaları genel olarak aynı tema üzerine inşa edilmiştir. Burada hem yerli hem de yabancı kripto para borsalarına üye olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yerli olarak Paribu ve BTCTürk gibi firmalar öne çıkarken yabancı olarak Binance ,Gate.io gibi farklı markalar öne çıkmaktadır.

Sıcak cüzdan üzerinden yatırım yaparken kullanacağınız borsanın ne kadar güvenli olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda borsanın işlevsel ve ne kadar fazla yatırımcısı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Soğuk Cüzdan Nedir ? Soğuk cüzdan sahip olduğunuz kripto varlıkları flash bellek benzeri bir cihazda saklamak demektir. Yani varlıklarınız herhangi borsada değil cebinizde bulunan flash bellek benzeri cihazlarda

saklanmaktadır. Burada belleğe koyduğunuz şifreler ile tekrardan soğuk cüzdan da varlıklarınızı sıcak cüzdana aktarabilirsiniz.

Soğuk cüzdan seçeneğini seçen bir çok yatırımcı genel olarak uzun vadede işlem yapmaktadır. Bundan dolayı sıcak cüzdan ortamlarının hacklanmesi veya çökmesi durumunda bu alanı tercih etmektedirler. Eğer sizlerde uzun vadeli yatırımlar düşünüyorsanız soğuk cüzdan ilk tercihiniz olmalıdır.

Kripto Para Fonları Nedir ?

Kripto Para Fonları Nedir ? Kripto para fonları şuan için yurt dışında yasal olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Varlık şirketlerine verdiğiniz yatırımları onlar kendi al sat işlemleri ile değer kazandırmaya çalışan sistemlerdir. Şuan için Türkiye’de kripto paralar tamami ile yasal olmadığı için bu varlık fonları genel olarak mevcut değildir. İlerleyen dönemlerde yasal olması halinde bankaların da bu alanda işlemler açacağı düşünülmektedir.