Kripto Para Yasası Taslağı Yorum !

Kripto Para Yasası Taslağı Yorum !

Kripto Para Yasası Taslağı Yorum !

Merhaba akşam saatlerinde kripto para yasasınla alakalı bir taslak dolaşmaya başladı. Diyelim ki doğru, Bunları teknik açıdan yorumlamak istiyorum.

1- Kripto Para Platformları ve Hizmet Sağlayıcıları izin verme yetkisi SPK’ya verildi ve bu kuruluşların SPK’dan izin alma şartı getirildi. 

BTK

– Bu olayın benzerini yıllar önce SMS firmaları içinde yapmışlardı. BTK’ya bağlanıp, çok ciddi teminat talep ettiler 200-300 firmadan sadece 4-5 tane firma kalmıştı. Bundan dolayı da SMS fiyatları inanılmaz derecede artmıştı.

Bunda da astronomik teminatlar istenirse 2-3 firma kalacaktır, bunlar da istediği gibi komisyon belirleyip tek tabanca at koşturabilir.

Bu durumda da nakite dönmek isteyenler hariç, herkes yurt dışı borsalarına akın eder. Ki nakite dönmek isteyen kişilerde kapalı çarşı gibi yerleri mutlaka tercih edecekler.

Kısaca kesinlikle izin alınmalı, kesinlikle borsalar denetlenmeli ancak çok büyük teminatlar istenilmemeli.

2-Hangi kripto paraların listeleneceği veya delist olacağı SPK belirleyecek. 

– Bu karar ne derece uygulanabilir bilmiyorum, dükkan benim SPK içinde ne olacağını neden karar versin ki, saçma bence.

3-Bankalar kripto para saklama hizmeti verecek.

-Bu karar gayet yerinde, tek merakım bankalar o kadar kripto para ilgilenen yazılım mühendisini nereden bulacaklar merak ediyorum.

4-İzinsiz faaliyette hapis ve para cezası. 

– Örneğin Okex izin almadı diye Türkiye girişleri engellenecek mi? Buda pek uygulanabilir değil. Sadece TL çekim yapan borsalara uygulanabilir bence.

5-Yabancı Borsaların faaliyetleri için de izin alması gerektiği. 

1. Madde de dediğim gibi rakamlar büyük olursa, kimse gelip izin almaz, yüklü teminat ödemez. VPN ile kullanımlar cayır cayır devam eder, herkes işlemine.

6-Kripto Para Hizmet Sağlayıcı YK ve Kurucuların şahsi sorumluluğu (Bankaların tabi olduğu düzenleme gibi) 

Yerinde bir karar

7-Siber saldırı zararlarında YK’nın kusur esasına dayalı şahsi sorumluluğu olacak. (Ancak SPK veyahut devlet garantisi olamayacak)

-Kesinlikle yanlış bir karar, bir olayı SPK’ya bağlıyorsan, diyeceksin ki TSE standartlarını sağlamış firmalardan sürekli pentest hizmeti alacaksın. Örneğin toplam müşteri portföyü  1000 BTC ise sadece %1 ini sıcak cüzdan da, kalanını soğuk cüzdanlarda depolamak zorundasın.

Bu biraz garip olmuş, sanırım maddeler yazarken ekipte teknik danışman yoktu ?

8-Kripto Para işlemlerinde teminat ve limit belirleme yetkisi. 

-Sanırım burada amaç KYC’yi zorunlu kılmak.

9-Alınan Komisyon gelirine ek olarak yıllık gelirden pay verme. 

– Ciddi komisyon oranlarına şimdiden merhaba diyelim ?

10-Sorumlulara özel soruşturma usulleri getirilecek.

– Yerinde bir karar

11- Reklam yönetmeliğine uyumluluk şartı gibi genel düzenlemeler.

-Bu durumda herkes Türkiye’de olsa da, işlemlerini yurt dışı ofislerinden yürütecek.

12- Türkiye’de yerleşik kişilerin kripto varlıklara ilişkin alım satım işlemlerini yalnızca SPK tarafından yapılacak düzenleme uyarınca yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde yapmaları esas olacak.

-Bu kesinlikle uygulanamaz, tam bir hayalperest karar. Ben bir şekilde kripto para sahibi olmuşum. Bu şuna dönmüş doların var ise sadece Türkiye’de harcayabilirsin. İyide kripto para böyle bir olay değil, çok yanlış anlaşılmış bence ?

13- Müşterilerin yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde aldıkları ya da bulundurdukları kripto varlıklar ancak bu kuruluşlar arasında SPK’ca belirlenecek esaslar dahilinde transfer edilebilecek ve ku kripto varlıklar mevzuatta öngörülen cüzdanlar dışına çıkarılamayacak.

-Bu kesinlikle uygulanamaz, BTC aldım yurt dışına sakın çıkarma yada izin almayan firmaya gönderemezsin. Ne yapacaklar? İzin alan firmalar al abi bu ahmetin cüzdanı Ahmet sadece bu cüzdana atar, diğerlerine atamaz mı denilecek? Tam bir saçmalık!

14- Müşterilerin yurtdışında yerleşik kuruluşlarda gerçekleştirecekleri alım satım işlemleri ve bu işlemlere bağlı kripto varlık transferleri yalnızca yetkilendirilmiş kuruluşlar vasıtasıyla yapılabilinecek.

– U-y-g-u-l-a-n-a-m-a-z!

15- Eğer izinsiz reklam yapılırsa veyahut izinsiz olarak faaliyet yaparsa sitenin erişime kapatılması ve ilgili diğer yaptırımlar söz konusu olabilecek. ( Hapis ve idari para cezaları olacak)

– Herkes yurt dışında bu işlemleri yapar net!

16-SPK tarafından yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapıldığına dair bilgi edinilmesi halinde, işlem yapanlara, Kurul tarafından yirmi bin Türk Lirasından az olmamak üzere işlem tutarı kadar idari para cezası uygulanacak. İşlem yapıldığına yönelik tespite ulaşılmamakla birlikte yetkilendirilmiş kuruluşlar dışında hesap açanlara da yirmi bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.

Demişler, doğru ise…

Kişisel not:

Yazan arkadaşlar aslında şunu düşünmüşler, Borsalar izin alsın, teminat versin, izin almayan borsalarda işlem yapılmasın. Uygulanabilir mi hayır kesinlikle!

Şunu demek çok zor olmamalı!

Alıma satıma, kara karışmıyorum kardeşim. TL çekersen %1’i vergidir. Gerisi senin…

Borsamı açacaksın, gel kardeşim izin al, atıyorum 1 milyon tl yatır. Bana kimin neyi var neyi yok göndereceksin, ayda bir mutlaka güvenlik testi yaptıracaksın.

Asla ve asla sıcak cüzdanda toplam mevduatın %1’inden fazla bakiye tutmayacaksın ( böylelikle hacklendim battım, bittim olmayacak)

Ayda bir devlet olarak geleceğim milletin parası sende mi değil mi bunu denetleyeceğim kardeşim. O kadar!

Komşu ülke Yunanistan BTC ile gel tatilini yap, %10 indirim yapayım derken. Türkiye olarak engellemek, bu kadar sıkmak olmaz, olmamalı. Aksi halde kimse işlem yapmaz.

Gelelim ICO olayına kesinlikle denetlenmeli, kesinlikle izin alınmalı. Toplanan fon whitepaper da vaatlerine uyuyor mu kullanımı denetlenmeli, vergisi alınmalı vs..

Altı üstü bu kadar. Sen Türkiye olarak %1 vergi getir, millet yurt dışından gelir parasını bozdurmaya.  Alsana dolar olarak vergi tahsilatı.

Türkiye ayrıca ICO olayına da girmeli. Ben devlet yöneticisi olsam Kanal İstanbul mu yapacağım!

Kanal Koin Maliyet neyse onu fonlayacak koin çıkartırım. Derim ki 10 yıl gelirin %80 nini dağıtıyorum. Fiyatları da uygun tutarım. Bakın bakalım ne oluyor. Dünya’da bir ilk olarak tarihe geçerim. Hem de dünyanın her yerinden fon toplarım. 5 kuruşta borçlanmadan yapar çıkarım. Yatırımcılarda devlet destekli ICO alırken gözü kapalı alır.