Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para 21.yüzyılın getirmiş olmuş devrim niteliğinde bir teknolojidir. Güvenli hızlı ve ergonomik yapısı ile kripto paralar mevcut banka sistemi ve merkeziyetçi para birimlerine tepki olarak ortaya çıkmış bir yazılım furyasıdır. Kripto paraların babası olan Bitcoin ile birlikte farklı özelliklere sahip olan binlerce yeni kripto para insanlık ile tanıştı.

Kripto paralar günlük hayatta kullandığımız kağıt paraların aksine herhangi bir merkez bankasına bağlı olmaksızın evrensel olarak kullanılabilen ve güven aşılayan bir yapı içerisinde yer almaktadır. Kripto paraları Dolar, Türk Lirası , Sterlin ve Euro gibi düşünebilirsiniz. Buradaki tek fark somut olarak elde tutulan ve görülebilir bir yapıda değillerdir.

Kripto Paraların Mevcut Para Birimleri ile Farkı

Kripto Paralar mevcut para birimlerine göre daha soyut bir kavram olarak ortada kalmaktadır. Programlama dilleri ile oluşturulmuş bu paraların en büyük avantajı evrensel bir yapı içerisinde kullanılıyor olmasıdır. Evet onları hissedemiyoruz veya göremiyoruz fakat bizlere ekstra bir güven veren ve Dünya’nın her yerine anında transfer işlemleri ile işlevselliği üst seviyededir.

Kripto paraların en büyük avantajlarından biri de kesinlikle enflasyon düşmanıdır. Çünkü piyasaya çıkan ve ne kadar dolaşımda olduğu açıklanan white paper tarafından belirtilmektedir. Bizler şuan ekstra olarak ne kadar TL veya Euro basıldığını bilmiyoruz. Her basılan kağıt para bizlerin cebindeki paranın değeri düşürmektedir. Fakat kripto paralarda enflasyon hesaplanabilir ve herkes tarafından görünür şekilde tasarlanmıştır. 2022 başlarında bir çok ülke enflasyonla %30 oranlarında baş ederken BTC’nin enflasyon oranı ise sadece %3 olarak açıklanmıştır.

Kripto Paralar Güvenilir Mi ?

Mevcut kripto borsalarında binlerce farklı kripto mevcuttur. Bunların tamamı güvenilir mi ? Hayır. Kripto paraların güvenirliği hazırlanmış olduğu yazılım ortamındaki kod bütünündeki açıklardan belli olmaktadır. Bir kod bütünü ne kadar kusursuz ise o kripto para da o kadar güvenlidir diyebiliriz. Bir çok akıllı sözleşmeye bağlı olarak kripto piyasaya sürülürken bu paraların ne kadar güvenli olduğu yatırımcıların çoğu tarafından bilinmez.

En büyük hacime ve değer sahip olan 2.para birimi Ethereum bile bir güven riski taşımaktadır. Akıllı sözleşmenin hacklenmesi ve çökmesi durumunda yaşanacakları tahmin bile edemezsiniz. Burada risk taşımayan tek kripto birimi Bitcoindir.