Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsaları

Kripto para borsaları kripto varlıklarınızı takas yapabildiğiniz platformlardır. bu platformlar aracılığı ile elinizde bulunan kripto varlıklarını farklı kripto varlıklar ile değiştirebilirsiniz.

Kripto para borsaları genel olarak aynı amaç doğrultusunda alım satım işlemlerine olanak sağlamaktadır. Bu noktada onları birbirlerinden ayıran özellikler ve popülaritesine göre yatırımcılar tercihlerini yapabilmektedir. Kripto para dünyasında en çok kullanılan kripto para borsalarını sizlere tanıtacağım. Kripto para borsalarını tercih ederken dikkat ettiğimiz en önemli hususlar kolay para yatırma çekme , hız ve güvenliktir.

Binance

2017 yılının temmuz ayında kurulmuş olan binance.com ‘un genel merkezi Malta’dır. Çinli Changpeng Zhao tarafından kurulan kripto borsası şuan Dünya’da en çok tercih edilen kripto para borsaları arasında zirvede yer almaktadır.

Binance anlık işlem hacim olarak en yüksek değere sahip borsadır. Dünyanın her yerinden kullanıcılar kolay bir şekilde para yatırıp çekebilmektedir. Türkiye’den yatırımcılar Binance’ye para yatırmak için Binance TR uygulamasını kullanmaktadır. Banka veya Kredi kartı ile kolay bir şekilde Binance’ye para yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Her geçen gün yeni güvenlik önlemleri almakta olan Binance ayrıca da kendi sahip olduğu BNB kripto para birimi ile de değer kazanmaya devam etmektedir. Kaldıraçlı işlemleri hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu anlamda gate.io platformuna göre hız anlamında kat kat önde yer almaktadır.

Gate.io

İngilizce , Çince ve Japonca olarak hizmet vermekte olan gate.io Amerika merkezli bir kripto para borsasıdır. 2017 yılının sonbaharında kullanıcıları ile tanışan gate.io yatırım işlemlerini devam etmektedir.

Gate.io , Binance’ye göre uygulaması daha ağır çalışmaktadır. Fakat bir çok yatırımcı gate.io borsasını kullanma sebebi ise Binance borsasında yer almaya ama potansiyelli olan coinleri burada almak istemesidir. Burada ön yatırım gerçekleştirerek coin Binance borsasında sergilendiği zaman ani yükselişleri fırsata çevirerek kar yapmak istemesidir.

Şuan gündemde olan bir çok meta projesi gate.io borsasına şimdiden işlem görmektedir. Fakat Binance seçici bir kripto para borsası olduğu için projeleri sağlam olan coinleri sistemine eklemektedir. Gate borsası da kendi tokenine değer vermekte olup referanslı gelen üyelere uygun fiyattan işlem yapmalarını sağlamaktadır.

Uniswap

Uniswap merkeziyeti olmayan bir kripto para borsasıdır. Hayden Adams tarafından 2018 yılında kuruldu. En çok işlem hacmine sahip kripto para borsaları listesinde ilk beş sırada yer almaktadır. Uniswap merkeziyetsiz bir açık kaynak kod ile işlem yapan protokoldür. Akıllı sözleşmeleri kullanan uniswap kripto dünyasına yeni girmekte olan bir çok kripto para birimine ev sahipliği yapmaktadır.

Pancakeswap

Binance Smart Chain’de geliştirilen merkezi olmayan bir kripto para borsadır. Kripto para ticaretini gerçekleştirmek için

kullanılan pancakeswap ‘da uniswap gibi yeni ve potansiyeli olan coinleri listelemektedir. Büyük miktarlarda alınan işlem ücretlerine boykot olarak ortaya çıkan pancakeswap düşük komisyon oranları ile yatırımcıları kendisine çekmektedir.

Tokenleri kilitleyip yatırımcıları ödül dağıtma özellikleri gibi farklı alanlarda da yenilikler mevcuttur. Ayrıca binance smart chain’in yükselip düşmesine bahis yapmanızı sağlayan oyun tarzı bir alanda kendilerinde mevcut olmaktadır.

Kripto para borsaları tam olarak sizlere güven verdiğini söylese de sadece bir hacklenme ile iflas eşiğine gelebilir. Bu noktada günlük al satlar yapmıyorsanız uzun süreli yatırımcı iseniz mutlaka soğuk cüzdanlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Olmaz demeyin 2014 yılında hacklenen ve iflas eden Mt. Gox borsası bunlara en büyük ve güzel örnektir. Dönemin Binancı olan Mt.Gox borsası yaşadığı hack olayından sonra iflas etmiş ve ceo’su ceza evine gönderilmiştir.