Kazakistan’dan Elektrik Sorunu !

Kazakistan’dan Elektrik Sorunu !

Kazakistan’dan Elektrik Sorunu !

Ortadoğu’nun ve Asyanın yükselen değeri olan Kazak meclis milletvekilleri , Kazakistan‘ da aktif olarak faaliyet yapan kripto para ring sistemleri için bir devlet kaydı oluşturulmasını meclise sundu. Kripto para madenciliği alanında artan enerji tüketiminden karamsar olan milletvekilleri, mining işlemi yapan kripto para madencileri için normal insanlardan alınan elektrik fiyatının aynısı değil daha yüksek bir rakam ödemelerini istemektedir.

Kazakistan Halk Partisi vekilleri, meclise sundukları torba pakette artan elektrik enerjisini masaya yatırmış durumda. Tengrinews tarafından hazırlanan kapsamlı bir araştırmaya göre, milletvekilleri Başbakan Yardımcısı Roman Sklyar’ı Kazakistan’da mining işlemleri için kullanılan elektrik yüküne dikkat çekmelerini istedi. Ayrıca bu işlemi yapan madencilerden fazla elektrik ücreti almak istiyorlar. Bunun içinde mining yapan ring hatlarının kayıtlarını ve kimin üstüne olduğu belirlemek için kayıt işlemi yapmak istiyorlar.

Daha fazla elektrik fiyatı ile birlikte, Mazhilis üyeleri elektirk kullanımında bir çok ülkede ve Türkiye’de yer alan bazı saatlerde farklı tariflerin uygulanması konusunda meclise ve başkana çağrıda bulundular. Bu şekilde şebekelerde oluşacak yoğunluğu azaltmak isteyen üyeler tarife olarak farklı tarifeler uygulayarak az tüketim yapan saatlerde ucuz elektrik vermeyi çok tüketim yapılan mesai saatlerinde ise pahallı elektrik ücretleri yansıtmak istiyor.

Kazakistan’da Elektrik Sorunu

Kazakistan’ın mevcut olarak atanmış enerji bakanı Mirzagaliev 2020 yılına göre Kazakistan içerisinde kullanılan elektrik miktarının %7 oranında arttığını söyledi. Bu rakamdan sorumlu olarak mining işlemi yapan madencileri sorumlu tuttu. Madencilerin artması sebebi ile elektrik yükünde büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Madencilerin mining işleminde kullandıkları elektrik oranı geçen yıla göre %7 olarak hesaplandı. Bundan dolayı madencilik işlemi yürütenleri kayıt altına alıp onlara farklı bir finansal oran verilmesi gündeme gelmiş durumda.

Çinin getirdiği yeni kripto para yasakları doğrultusunda halk komşu ülkelerde mining işlemi yapmak istiyor. Bu anlamda en yakında ve ekonomik olarak elektrik fiyatlarının Çin’e göre düşük olduğu Kazakistan’da mining işlemleri git gide artmaktadır. Yatırım olarak Kazakistan tarafından olumlu bir haber olsa da elektrik masrafları açısından ilerideki dönemlerde Kazakları zor durumda bırakacağa benziyor. İlerleyen günlerde bu elektrik olayı daha da netleşecek gibi.