Güney Kore’den Kriptoya Vergi !

Güney Kore’den Kriptoya Vergi !

Güney Kore’den Kriptoya Vergi !

Doğu Asya’nın yükselen değeri Güney Kore kripto paralara gelecek verginin ertelenmeyeceğini ve en yakın zamanda devreye gireceğini açıkladı.

Güney Kore’deki meclisinde yer alan vekiller, 30 Eylül tarihinde çoğunluk oyunu ile uzlaşmaya vardırlar ve kripto paralara gelecek vergilendirme işlemi için erteleme olmayacak. Tüm ülkeler kripto paralar için yeni düzenlemeler getirirken bazı ülkelerde yasakla öne geçmeye çalışıyor. Güney Kore meclisi de aldığı son kararla birlikte artık kripto para kazancı sağlayan yatırımcılardan belli oranda vergi keseceğini kesinleştirdi.

Güney Kore ülkesi hisse senetleri satışı yapıldığı borsalarda nasıl yasal olarak kesinti yaşanıyorsa kripto para dünyasında da aynı vergi stiline benzeyen bir vergi getirmeye çalışıyor.

Torba paketinin içinde 2.5 milyon Kore wonunu geçen gelirlere sahip olan yatırımcılar için ,% 20 oranında bir vergi geleceği açıklandı. Mevcut muhalefet partisi olan Demokrat Parti, vergi yasasını 2023 yılına kadar ertelemek için uğraşıyor ve bunun için alternatif yöntemler sunuyordu ama Maliye Bakanı Hong, kripto paraların vergilendirilmesine ait kanun teklifinin en yakın zamanda devreye gireceğini belirtti. Bu noktada yıl olarak da 2022 yılını gösterdi.

Kripto Para Yatırımcısı Azalır Mı ?

Güney kore getirmiş olduğu yeni yasalar ile beraber yatırımcıyı korumak istiyor. Bu anlamda da bir çok kripto para borsasına göndermiş olduğu güvenlik koşullarını yerine getirmelerini istedi. Bu noktada mevcut 29 adet kripto para borsasından sadece 5 adet kripto para borsası istenilen görevleri yerine getirebilmiş durumda. Bu noktada yatırımcılar bu kripto para borsalarına geçiş yapmayı planlıyor.

Güney kore Türkiye’de yaşanan Thodex olayı gibi bir olay yaşamamak için kullanıcılarını koruyor. Bu noktada kripto para borsaları devlet bankalarında ödenekler göstererek kullanıcıları güven altında tuttuğunu belirtiyor. Devlette bu güven ortamını oluştururken kenardan da yatırımcılardan belli oranlarda vergi kesmeyi hedefliyor. Aslında burada vergi kesmenin birinci amacı devletlerin kripto paralar üzerinden kazanç sağlamak istedikleri değildir. Burada ana hedef kripto para borsalarındaki para takibini yapabilmektir. Ne kadarlık bir para girişi çıkışı var bunun tespitini yapmaktır. Bu noktada Türkiye cumhuriyeti’de yakın zamanda vergi paketi yapacağına benziyor.