El Salvador 150 Bitcoin Daha Aldı !

El Salvador 150 Bitcoin Daha Aldı !

El Salvador 150 Bitcoin Daha Aldı !

Dünya ülkeleri arasında Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak gören ilk ülke olan El Salvador son yaptığı açıklamada 150 adet BTC daha aldığını belirtti. Bir çok ülke tarafından eleştiri gören El Salvador tüm dirençlere rağmen kripto para dünyasında emin adımlar ile ilerlemekte.

El Salvador 2001 yılına kadar kolon adı verilen para birimini kullanmakta idi. Kolon şuan ki değeri 1 Amerikan doları karşısında 0,0016. 2001 yılı tarihinden sonra El Salvador ülkesi para birimini Amerikan Dolarına çevirme kararı almıştı. Yaklaşık 20 sene Amerikan doları kullanan El Salvador 2021 yılı ortasında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Toplam 700 Adet BTC sahibi olan El Salvador birikimlerini kripto para dünyasında yapmaktadır. Bir çok ülke devlet birikimini dolar,altın veya gümüş olarak yaparken El Salvador radikal bir karar ile beraber birikimini ve para birimini BTC olarak güncelledi.

150 BTC alımı gerçekleştiren başkan Nayib Bukele yaptığı bir diğer açıklamada “Dipten satın alırsanız sizi asla yenemezler… Başkanlık tavsiye” olarak not düştü. Bu dipten alındı açıklaması hangi değerden alındı şuanlık için herhangi bir bilgi vermedi. Tweet atıldığı sırada bitcoin’in değer 45 bin dolar civarında olunduğu biliniyor. Fakat alım işlemi hangi tarih ve saatte yapıldığına dair Nayib Bukele’den herhangi bir açıklama gelmedi.

El Salvador ülkesinde şuan 250 adet bitcoin ve kripto para atmsi bulunmaktadır. Bu sayı ile de Dünya’da Kanada sırada yer almaktadır. El salvador ise bu sayı ile 3.sırada yer almaktadır.

El Salvador kripto para borsasında olumlu haber akışı sağlamaktadır. Bu anlamda kripto para borsasının sağlamış olduğu olumlu haber akışının çoğu El Salvador ülkesinden gelmektedir. Olumsuz haber akışı da Orta Asya’dan Çin üzerinden gelmektedir.

Bukele; Cuma günü Twitter sosyal medyası üzerinden yaptığı açıklamada “Henüz telefon modellerinin %65’ini etkinliştirmedik. “ diyerek 1,1 milyon Salvadorlu’nun Chivo’yu aktif olarak kullandığını duyurdu ve “Görünen o ki, 40 yılda geleneksel bankaların kamulaştırılması ve özelleştirilmesiyle 1 ayda onlardan daha fazla insanı bankaya çekebileceğiz. “ diye de sözlerine ekledi. El Salvador ‘un gelecek dönemdeki hedeflerini merakla bekliyoruz.