Doğru Yatırım İçin Hangi İndikatörleri Tercih Etmeliyim?

Doğru Yatırım İçin Hangi İndikatörleri Tercih Etmeliyim?

Doğru Yatırım İçin Hangi İndikatörleri Tercih Etmeliyim?

İndikatör Nedir?

Finansal yatırım tahminleri, geçmiş piyasa hareketlerinin gözlemlenmesi yoluyla gerçekleştirilir ve bu gözlemlemelerde teknik analiz yöntemi kullanılır. Teknik analiz, finansal varlıkların fiyat hareketlerini inceleyerek gelecekteki olası fiyat değişimlerini tahmin etmeyi amaçlar.

Bu tahmin sürecinde yatırımcılara yardımcı olan matematiksel modellere ise indikatör denir. İndikatörler, trend devamı, fiyat yönü gibi konularda yatırımcılara fikir veren göstergelerdir. Yani, geçmiş piyasa hareketlerine dayanarak gelecekteki piyasa hareketlerini tahmin etmek için kullanılan araçlardır.

İndikatörler, matematiksel formüller ve istatistikler kullanılarak hesaplanır ve grafikler üzerinde gösterilir. Bu grafiklerde, yatay eksende zaman dilimleri, dikey eksende ise fiyat seviyeleri yer alır. İndikatörlerin amacı, fiyatların trendini belirlemek, yönünü tespit etmek ve olası dönüm noktalarını sinyallemektir.

Ancak, indikatörler tek başına kullanılmamalıdır. Doğru bir şekilde yorumlanmadıkları takdirde yanıltıcı sonuçlar verebilirler. Bu nedenle, yatırımcılar indikatörleri diğer teknik analiz araçları ile birlikte kullanarak doğru tahminler yapmaya çalışmalıdırlar.

Sık Kullanılan İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

1-RSI İndikatörü (Relative Strength Index): RSI İndikatörü, 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından yayınlanmıştır. Finansal tabloda fiyat hareketinin aşırı alınıp alınmadığını ya da aşırı satılmadığını tespit etmek için kullanılan bir göstergedir.

2-MACD İndikatörü(Moving Average Convergence Divergence): Teknik analizde en sık kullanılan İndikatörler den biridir. 1979 yılında Gerald Appel tarafından bulunmuştur. Hareketli ortalamalara bağlı oluşan ve trendin yönü̈ hakkında fikir veren bir göstergedir.

3-CCI İndikatörü(Commodity Channel Index): Emtia piyasaları için geliştirilen bir İndikatör dür. Donald R. Lambert tarafından bulunmuştur. En önemli özelliği yatay seyir izleyen piyasalarda trend başlangıçlarını yakalayabilmesidir. CCI İndikatörü̈, belirtilen periyotun en düşük, en yüksek ve kapanış̧ değerinin toplanıp üçe bölünmesi ile oluşturulan ortalama ile hesaplanır.

4)Stochastic İndikatörü(Stochastic Oscillator): Stochastic; belli bir zaman diliminin içinde yer alan kapanış değerlerini; bu dilimin en yüksek ve en düşük değerine olan yakınlıklarına göre hesaplayan osilatördür.

5)Hareketli Ortalamalar(Moving Average): Teknik analizde oldukça popüler olan ve bir varlığın belirli süre boyunca ortalama kapanış fiyatını hesaplayan göstergeye hareketli ortalama (Moving Average, MA) ya da basit hareketli ortalama (Simple Moving Average, SMA) denir. Hareketli ortalama, geçmiş fiyat verilerinden ortalama değer çıkararak piyasanın gidişatı hakkında fikir verir.

6)Bollinger Bandı (Bollinger Bands): Bollinger Bantları (BB), 1980’lerin başında John Bollinger tarafından oluşturulan yaygın bir teknik analiz aracıdır. Bollinger Bantları, güvenlik fiyatlarına göre çizilen üç satırlık bir banttan oluşur. Ortadaki çizgi genellikle 20 günlük bir süreye ayarlanmış Basit Hareketli Ortalamadır (SMA) (trend çizgisi ve dönem yatırımcı tarafından değiştirilebilir; ancak 20 günlük hareketli ortalama en popüler olanıdır).